Translate

VOĆE I POVRĆE KAO LIJEK

 

Vratite zubima bjelinu uz pomoć kurkume, sode bikarbone i kokosovog ulja



 


















Da kurkuma, jedna od biljaka koja ostavlja mrlje na svemu i svačemu može zapravo izbijeliti zube zvuči gotovo nevjerojatno, zar ne? 
No, činjenica je da ima upravo takvo djelovanje u kombinaciji sa sodom bikarbonom i kokosovim uljem u prirodnoj pasti za zube u receptu koji vam donosimo. 
Ova tri ljekovita sastojka neće samo očistiti i izbijeliti vaše zube na prirodan i neškodljiv način, nego će pomoći zubima i desni u suzbijanju infekcija i upala te kvarenju zubi. 
Možete je koristiti i za ublažavanje zubobolje, kod osjetljivih i bolnih desni, ali i kao preventivu karijesa i lošeg daha.
Sva tri sastojka obiluju antibakterijskim, protuupalnim i antivirusnim svojstvima pa će te uz čiste, bijele i sjajne zube njima osigurati najbolju prirodnu zaštitu na duži rok. 

Sastojci: 

  • 4 jušne žlice kurkume u prahu
  • 2 čajne žličice soda bikarbone
  • 2-3 jušne žlice kokosovog ulja

Priprema: 

U kurkumu dodajte sodu bikarbonu i kokosovo ulje, žlicom ili vilicom dobro promiješajte sastojke dok ne dobijete gustu pastu. 
Nanesite svoju domaću pastu na četkicu i operite zube kao s uobičajenim sredstvom za njegu zubi. Potom dobro isperite usta. 
Pastu možete držati u zatvorenoj staklenoj posudi i iskoristiti još nekoliko puta.

izvor: http://alternativa-za-vas.com



    PERŠUN KAO LIJEK MNOGO TOGA...


Verovatno vam je peršun poznatiji kao zelena trava koju koristite da date ukus vašim jelima i da ukrasite 
salate, nego kao lekovita biljka.

Koristi od peršuna su brojne, a čaj od peršuna može pomoći da se očisti vaše telo, a može biti i rešenje za neregularne menstruacije i grčeve.
Šta je peršun?

Biljni čaj od peršuna je u suštini napravljen od listova zelene biljke dvogodišnjeg peršuna (Petroselinum crispum).

Peršun je dvogodišnja biljka koja dostiže 30 cm visine, sa listovima jarko zelene boje, koji mogu biti ravni ili kovrdžavi, sa malim belim cvetovima u grozdovima i sa sitnim semenkama.

Listovi peršuna se beru u proleće i ponovo u jesen.
Vrste peršuna

Postoji nekoliko vrsta peršuna: kovrdžavi peršun, koji se najviše koristi; peršun sa ravnim listovima, koji bi trebalo da izbegavate, i italijanski peršun, između ostalih.

Poreklom je iz Evrope i Istočnog Mediterana, ali se sada gaji širom sveta kao začin i hranljiva biljka, da bi se koristio kao biljka za salatu, ukras ili za pravljenje čaja zelene boje.

Da biste napravili vaš čaj, možete da koristite listove peršuna – sveže ili sušene – korenje i semenke. Peršun je bogat flavonoidima i antioksidansima.

Ova biljka je poznata još od antičke Grčke i Rima, koristila se kao diuretik, digestivni tonik i stimulans menstrualnog ciklusa. Vezivao se za boginju podzemlja, Persefonu.

Zdravstvene prednosti koje čaj od peršuna danas pruža možete pročitati u narednom odeljku.


 Za šta je dobar čaj od peršuna?

• Ovaj čaj može da pomogne u lečenju artritisa i reumatizma, tako što oslobađa upaljene delove od toksina.

• To je odličan čaj za čišćenje, jer je peršun bogat vitaminima A, C i E, kao i mineralima, a deluje kao antioksidans.

• Deluje kao diuretik, jer se bori protiv zadržavanja vode. Setite se da zadržavanje vode može biti znak da imate problema sa bubrezima. Dakle, ako je prošlo dosta vremena od vašeg poslednjeg pregleda, zašto ne biste posetili doktora čisto da se uverite da je vaš urinarni sistem u redu?

• Može da pomogne u slučajevima insuficijencije bubrega. Ovaj čaj izbacuje toksine iz vašeg tela i pročišćava krv.

Čaj od peršuna može pomoći da se smanji holesterol.

• Tradicionalno, korišćen je za snižavanje krvnog pritiska.

Čaj od peršuna za mršavljenje. Odličan je kao lek za celulit i kao pomoć ukoliko tražite čaj za mršavljenje.

• Pošto ovaj čaj deluje kao tonik za matericu, onda će vam pomoći kod neredovnih i bolnih menstruacija. To je blaga emenagoga, što znači da će stimulisati menstruaciju (imajte na umu da će delovati kada vam kasni ciklus, a ne kada ste trudni).

• Može da pomogne u kontrakciji materice nakon porođaja.

• Odlični minerali i vitamini iz ovog čaja od velike su pomoći kada osećate fizičku iscrpljenost.

• Peršun je bogat gvožđem, pa predstavlja prirodan način za borbu protiv anemije.

• Kao digestivna pomoć, čaj od peršuna leči nadutost i pomaže u otklanjanju lošeg zadaha.

• Može da pomogne u lečenju upale bešike.

• Poznato je da sprečava rast kanceroznog tumora.



 prednosti caja od persuna

Druge spoljne upotrebe čaja od peršuna:

• Čaj od peršuna je dobar za čišćenje, ali i da isceli neke lakše rane, kao što su npr. ujedi od insekata.

• Tinkture od peršuna mogu se koristiti u spoljašnjoj upotrebi, za lečenje kožnih čireva.

• Ovaj čaj je odličan način da se začine pirinač, krompir, riblja jela, meso i povrćna variva.
Neželjeni efekti čaja od peršuna i druge činjenice

Kao što ste videli, koristi od peršuna su brojne, ali obavezno pročitajte neke od poznatih neželjenih efekata peršuna.

Čaj od peršuna u trudnoći:

Biljni čaj i trudnoća ne idu uvek zajedno, a ovo je sigurno jedna od takvih situacija. S obzirom da biljni čaj od peršuna izaziva menstruaciju, trudne žene ne bi trebalo da ga piju, jer neželjeni efekti peršuna uključuju stimulaciju materice, stvarajući mogućnost za abortus.

Dakle, ako razmišljate o bebi, najbolje je da se klonite ove biljke za sada.

Takođe, tokom dojenja nije preporučljivo piti čaj od peršuna, tako da je najbolje da razgovarate sa vašim doktorom ako želite da počnete da pijete ovaj čaj ili da garnirate jela peršunom.

Koji je bolji: kovrdžavi ili peršun sa ravnim listovima? Uvek izaberite kovrdžavi kada je dostupan, jer peršun sa ravnim listovima može biti pomešan sa nekom drugom biljkom koja je otrovna.

Na kraju, ako patite od inflamatornih bolesti bubrega, izbegnite uzimanje ovog čaja, jer peršun može izazvati stvaranje kamena u bubregu zbog oksalne kiseline prisutne u ovoj biljci.




 

Priprema i pijenje
 čaja od peršuna



Možete koristiti svež ili sušeni peršun da napravite vaš čaj.

A evo jednog predloga koji može da vam pomogne da napravite čaj od peršuna: Uzmite 30g listova peršuna na 1 l ključale vode. Neka odstoji 10 minuta, a onda to pijte 3 puta dnevno pre obroka. Ako odlučite da koristite koren peršuna, onda količinu peršuna smanjite na pola po jednom litru vode.

Još jedan predlog za vas da koristite ovaj čaj kao diuretik je: operite peršun, a zatim ga utapkajte da se osuši. Možete ga iseckati ili ga ostaviti celog. Kuvajte vodu, a zatim je prelijte preko svežeg ili sušenog peršuna. Pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procedite listove peršuna koristeći cediljku, a zatim popijte.

Ukus čaja od peršuna može biti prilično jak i gorak, a vaš čaj će imati lepu zelenu boju. Što duže ostavite listove da se natapaju, ukus će biti jači, pa ponovite taj proces više puta sve dok ne osetite da ste potrefili pravi ukus za vas.

Uvek možete da ga zasladite, ali ako tražite čaj za mršavljenje, isprobajte različita vremena natapanja ili različite količine peršuna, pre nego što pribegnete upotrebi šećera ili meda. Ponekad, vreme koje prođe tokom eksperimentisanja može biti savršen način da vas sačuva od dodavanja nepotrebnih kalorija vašem piću.


Evo saveta:


Pošto ne bi trebalo koristiti ponovo iste listove prilikom spremanja dodatnog čaja, dobro je znati da se sveža biljka peršuna može naći u prodavnici mešovite robe.

Ili zašto ne počnete da gajite peršun u vašoj bašti ili u saksiji? Lako možete da gajite peršun za vaš čaj ili za ukrašavanje vaših jela.

Pošto je peršun dvogodišnja biljka, on cveta i daje seme samo u drugoj godini. Biljka peršuna zahteva mnogo vode da bi klijala brže, pa ga često zalivajte i izaberite vlažnu zemlju u koju ćete posejati vaše seme
.
 izvor:http://www.najboljicajevi.com





NA ŠTA SVE SMOKVA DJELUJE


Smokve potiču sa Mediterana, a danas se gaje širom sveta. Koriste se kao hrana, ali i kao lek, u svežem ili u sušenom obliku.

Suve smokve su veoma hranljive i ukusne i dostupne su tokom cele godine. Mogu se koristiti za pravljenje džemova, sladoleda, kolača i raznih peciva.



Zdravstvene prednosti suvih smokvi

Suve smokve su bogate antioksidansima, vitaminima i fitonutrijentima. Takođe, one sadrže vitamine B kompleksa, kao što su folna kiselina, nijacin, piridoksin i pantonen. Suve smokve su i bogat izvor minerala, kao što su kalcijum, selen, cink, bakar, kalijum i gvožđe.

Regulišu krvni pritisak. Kalijum je veoma važan za održavanje ćelija i telesnih tečnosti koje regulišu krvni pritisak i pravilni rad srca.


Pospešuju varenje. Zahvaljujući vlaknima, suve smokve poboljšavaju probavu i ubrzavaju metabolizam. Samo 5-6 smokvi dnevno je dovoljno da zadovolji polovinu ukupnih dnevnih potreba za vlaknima.

Jačaju kosti. Poznato je da smokva, zahvaljujući velikoj količini kalcijuma, jača kosti i sprečava gubitak koštanog tkiva. Dovoljno je samo da jedete 8-10 suvih smokava dnevno da biste sprečili pojavu osteoporoze i druge bolesti kostiju.


Daju energiju i ublažavaju stres. Suve smokve su idealne ako osetite nagli pad energije i malaksalost. Takođe, one efikasno otklanjaju stres, nervozu i nesanicu.


Pomažu kod mršavljenja. Suve smokve su bogate hranljivim vlaknima i pružaju osećaj sitosti. Međutim, suve smokve su mnogo kaloričnije od svežih i treba ih jesti u ograničenim količinama. Nekoliko smokvi mogu biti zdrava užina i sprečiće vas da posegnete za nezdravim grickalicama.

Smanjuju rizik od kancera. Dokazano je da suve smokve deluju i antikancerogeno i da su naročito efikasne za prevenciju i lečenje raka prostate, kože i raka dojke kod žena, zahvaljujući velikim količinama biljnih vlakana koja sadrže.

Povećavaju plodnost. Suve smokve se koriste za lečenje problema sa plodnošću i za jačanje potencije.


Dobre su za trudnice. Suve smokve su odličan izbor za trudnice jer su bogate magnezijumom i štite od povišenog krvnog pritiska. Kao što smo već rekli, suve smokve sprečavaju pojavu hemoroida koji se obično javljaju u zadnjim mesecima trudnoće.
Suve smokve u maslinovom ulju


Ovaj stari narodni recept je dobar za lečenje problema sa želucem, zatvora, hemoroida, anemije, bronhitisa i astme. Potrebno vam je 40 komada suvih smokvi i litar domaćeg maslinovog ulja. Stavite ih u staklenu teglu i držite 40 dana. Za to vreme smokve će da upiju dosta maslinovog ulja. Nakon toga konzumirajte po jednu smokvu svakoga dana ujutru na prazan stomak.
Neželjeni efekti suvih smokvi

Kod osetljivih osoba usled prevelikog konzumiranja suvih smokvi može doći do alergijskih reakcija. Ako vam se javi povraćanje, svrab ili proliv odmah prekinite sa konzumiranjem smokvi.



Donosimo vam jedan lep recept za ukusan kolač sa suvim smokvama:


Recept sa suvim smokvama


Markiza kolačići

    300 g suvih šljiva
    500 g suvih smokvi
    250 g urmi
    150 g oraha
    50 g višanja iz kompota
    200 g šećera u prahu
    1 vanilin šećer
    Kora pomorandže


Sitno iseckajte šljive bez koštica, orahe i višnje, izrendajte koru od pomorandže, a smokve i urme sameljite. Kuvajte šećer u prahu i malo vode, a zatim u tu smesu dodajte voće i promešajte. Sipajte u kalupe za mafine i pecite oko sat vremena.
izvor:http://www.najboljicajevi.com





ČAJ ZA GLASNE ŽICE


Postoji dosta priča o tome kako su vrhunski pevači koristili izvestan napitak pre nego što izađu na scenu kako bi im glas zvučao sjajno.

Međutim, istina je da nijedan čaj ne može da učini čuda ako niste talentovani. Svi biljni čajevi vam mogu pomoći oko onoga što već posedujete, povećavajući snagu i otpornost vašeg organizma.



caj od kamilice za glasne zice

Bilo koja vrsta vrućeg čaja može učiniti da vam glas zvuči mnogo bolje, ali tek ako ima dodatna antiinflamatorna svojstva i efekat čišćenja, možete da tvrdite da konzumiranje tog čaja pravi razliku između dobrog i lošeg nastupa.
Kako deluje čaj na glasne žice?

Zahvaljujući svojim aktivnim supstancama, ovi čajevi čiste vaš respiratorni sistem i povećavaju nivo antitela, tako da nećete imati teškoća sa pevanjem, kao što je bol u grlu.

Međutim, u tradicionalnoj medicini ne postoji čudotvoran lek koji može učiniti da pevate bolje;zbog toga se mnogi stručnjaci specijalizuju za biljne tinkture i napitke. Pošto jačanje izdržljivosti vašeg glasa nije ozbiljan problem, možda ćete želeti da probate čaj koji je efikasan i bezbedan.
Koji čajevi su najbolji za glasne žice?

Kada birate čajeve za bolji glas, odaberite one koji su bogati nutrijentima i mineralima, a izbegavajte one koji imaju visok sadržaj kiselina. Ako ne znate koji čajevi vam poboljšavaju glas, pročitajte sledeći spisak i odaberite jedan:


Čaj od kamilice – ima antiinflamatorna svojstva i dejstvo analgetika, a da ne pominjemo njegov predivan ukus i aromu. Možete ga takođe koristiti za lečenje glavobolje, stresa, anksioznosti, menstrualnih bolova i bolova u menopauzi, kao i dijabetesa.

caj od kamilice za glasne zice

Ovaj čaj je potpuno bezbedan i čak može da bude zamena za vašu jutarnju kafu. Ali nemojte piti više od 6 šoljica dnevno, u suprotnom, dobićete dijareju.








Čaj od đumbira – Pored njegove upotrebe u terapiji anemije i autoimunih bolesti, ovaj čudesni kineski čaj može pojačati vaš glas i učiniti ga čistijim. Obavezno koristite malu količinu biljke kada pripremate ovaj čaj da vam se ne bi javili stomačni problemi i netolerancija na kiselinu u hrani i pićima.
Čaj od žalfije – čaj koji je takođe dobro koristiti kod problema sa spavanjem i s arterijama. Ovaj čaj je dobar i za vaše grlo. Daće energiju celom vašem telu i podmladiće vam glasne žice. Međutim, budite oprezni: nemojte piti više od 2 šoljice dnevno u kratkom vremenskom periodu.
Kontraindikacije i mere opreza

Kada se konzumiraju kako je propisano, ovi čajevi su generalno bezbedni. Međutim, nemojte prekoračiti preporučenu dnevnu dozu kako biste izbegli neke zdravstvene komplikacije, kao što su dijareja, povraćanje, mučnina, zatvor ili nervozan želudac.

Takođe, ako primetite osip na koži, najbolje je da se što pre obratite lekaru. Ako imate dozvolu lekara i ne postoji ništa što vas sprečava u lečenju čajevima, odaberite čaj za bolji glas koji vam najviše odgovara i uživajte u njegovim blagodetima za zdravlje


izvor:http://www.najboljicajevi.com




Pomozite mališanima kod proljeva, parazita i prehlade sokom od mrkve



Narodna medicina stoljećima koristi mrkvu za liječenje i ublažavanje brojnih zdravstvenih tegoba.
Ovaj put donosimo vam nekoliko recepata koji mogu pomoći vašim mališanima.
Baza im je svježi sok od mrkve, koji je zbog obilja vitamina A, B, C, D, E, K, kalcija, magnezija, kalija i željeza pravi prirodni eliksir.
Svježi sok od mrkve izvrsno je prirodno sredstvo za jačanje imuniteta i prevenciju infekcija.
Ujedno, pomaže kod slabokrvnosti.
Blagotvorno djeluje na kožu i pomaže u ublažavanju simptoma kožnih oboljenja.
Isprobajte stoga narodne recepte sa sokom od mrkve za prirodnu pomoć svojim najmlađima.


Sok za zaustavljanje proljeva


Za zaustavljanje proljeva, napravite sok od 1-2 svježe mrkve (ovisno o veličini), za jednu jušnu žlicu. 
Možete ga napraviti u sokovniku ili izribati svježu mrkvu i procijediti kroz gazu.
Po jednu jušnu žlicu čistog soka od mrkve dajte mališanu ujutro natašte i navečer.


Mlijeko i mrkva protiv parazita


Za probleme s parazitima (glistama i drugim parazitima), narodna medicina preporučuje skuhati 1 mrkvu u mlijeku.

Mrkvu lagano ogulite, tek toliko da skinete površinski sloj, ako koristite mrkvu koja nije iz eko uzgoja, i naribajte je što sitnije.
Zagrijte 2 dcl mlijeka, u njega stavite oko 3 jušne žlice naribane mrkve i skuhajte mrkvu, dok ne omekša.
Trebali biste dobiti kašu.
Dajte je svom mališanu 3-4 puta dnevno, svaki put prije obroka, u periodu od tjedan dana.  


Ukusni sokić s medom protiv prehlade i kožnih bolesti


Napravite svježi sok od mrkve i dodajte mu med (bagremov ili drugi koji koristite), u omjeru 1:1 te razrijedite s par kapi vode.
Ovaj ukusni sokić prirodno je sredstvo koje će pomoći u preventivi, ali i liječenju problema s prehladom, grloboljom, kašljem i kod promuklosti.
Kao pomoć kod raznih infekcija, gripe i prehlade, preporučena doza je 1-2 žlice, 2-3 puta dnevno.
Za preventivu i općenito za zdraviji organizam, dajte po 1 žlicu ovog napitka mališanu,  2 puta dnevno.
Ako vaše dijete nije navršilo godinu dana, u receptu nemojte koristiti med, nego samo sok od mrkve, pomiješan s par kapi vode.
Ako ne koristite kravlje mlijeko, možete ga zamijeniti drugim vrstama – sojinim, bademovim ili rižinim, ovisno što već dajete mališanu.
Ujedno, ako ste dojilja (nakon 1. godine djetetova života), možete koristiti i majčino mlijeko umjesto drugih vrsta.

izvor: http://alternativa-za-vas.com


Napravite liker od oraha - narodni lijek za probavu i štitnjaču



U narodnoj medicini već stotinama godinama koristi se kao prirodan lijek za štitnjaču i probavne tegobe.
Recept za njegovu izradu može se naći i u samostanskim spisima, bilješkama starih travara te kronikama nekadašnjih gospodskih kuća jer je stoljećima služio kao univerzalni tonik za zdravu probavu.
I danas je mnogima „prva pomoć“ kod želučanih smetnji te kao prirodni lijek protiv anemije i za jačanje krvi.
Riječ je o orahovcu, domaćem ljekovitom likeru koji se priprema upravo ovih dana od mladih, još zelenih plodova oraha. 
Nedozreli plodovi oraha, s mekanom sredinom, prirodno su bogatstvo vitamina C i joda, zbog čega su od davnina korišteni za razne pripravke koji pomažu štitnjači, osobito u slučaju oslabljenog rada - hipotireoze.  
Liker od oraha jednako je djelotvoran i u ublažavanju probavnih smetnji, od proljeva, zatvora, žgaravice, nadutosti, pa sve do grčeva i želučanih infekcija. 
Donosimo vam najpoznatiji, izvorni narodni recept, koji možete nadopunjavati sastojcima po želji (vanilijom, komadićima naranče i drugim).

Sastojci:
  • 12 mladih, zelenih oraha
  • 40 dkg smeđeg šećera (ili meda, po želji)
  • 4 klinčića
  • 1 limun, izrezan na ploške
  • 1 litra domaće rakije


Priprema: 

Orahe operite, ako su
mali, zarežite ih, ako su veći, prerežite na polovice. Limun operite, izrežite na ploške. 
Orasima i limunu dodajte šećer (med), klinčić i domaću rakiju i dobro promiješajte, kako bi se šećer što bolje rastopio. 
Dobro zatvorite bocu i držite je na suncu 40 dana. Svaki dan je malo protresite, no nemojte otvarati.  
Nakon 40 dana, liker procijedite kroz gazu i prelijte u bocu te držite na tamnom i hladnom mjestu. 
Za prirodno liječenje štitnjače, potrebno je piti 1 čašicu likera dnevno, ujutro, natašte.
Kod želučanih tegoba i anemije, preporučena doza je 1 čašica ujutro i 1 naveče

izvor:http://alternativa-za-vas.com















ĐUMBIROM ZA LJEPŠI TEN 

Đumbir možete iskoristiti na brojne načine kako bi vam koža bila sjajna, zdrava, čista i zaštićena.
Donosimo vam tri recepta za vanjsku primjenu đumbira, za dugo, toplo ljeto i kožu izloženu pogledima, u kojoj ćete i sami uživati.


1. Piling protiv celulita na bazi đumbira i maslinovog ulja


Ovaj prirodni piling pomoći će vam očistiti kožu, ukloniti mrtve stanice, potaknuti cirkulaciju i ubrzati topljenje masnoća.
Ujedno će zagladiti “narančinu koru” na vidljivim mjestima te dubinski nahraniti kožu, dati joj mekoću i sjaj.  
Sastojci:

  • 100 grama smeđeg šećera
  • 1 dcl maslinovog ulja
  • 2 čajne žličice oguljenog i naribanog svježeg đumbira
  • korica od 1 eko limuna

Priprema:

U manjoj posudi dobro izmiješajte sve sastojke. Nanesite smjesu na vlažnu kožu prilikom tuširanja, dobro umasirajte i potom detaljno isperite.
Ako nemate vremena pripremati svaki put svježi piling (što je preporučljivo), možete pripremiti veće količine i držati smjesu do tjedan dana u frižideru.


2. Sol za kupanje s đumbirom, cimetom i eteričnim uljem slatke naranče


Aromatična i zavodljiva kombinacija đumbira, cimeta i eteričnog ulja naranče u ovoj soli za kupanje donosi pravi užitak za tijelo i čula.
Snažna protuupalna i njegujuća svojstva prirodnih sastojaka osigurat će vašoj koži dubinsku njegu, zaštitu od prištića, ispucalih kapilara i oštećenja te je pripremiti za sunce i vrućinu.
Ujedno, pomaže protiv celulita jer potiče cirkulaciju, a može poslužiti i za opuštanje nakon napornog dana.

Sastojci:
  • 50 g himalajske soli
  • 3 čajne žličice svježeg, oguljenog i naribanog đumbira
  • ½ čajne žličice Cejlonskog cimeta
  • 5 kapi eteričnog ulja slatke naranče

U maloj posudi pomiješajte sve sastojke. Mirisnu sol dodajte u vruću kupku i uživajte u aromatičnom opuštanju 10-15 minuta.

Ovu sol za kupanje uvijek pripremite svježu i odmah iskoristite.


3. Svježi đumbir protiv bijelih mrlja na koži


Neka od najboljih rješenja za kožu uvijek su i najjednostavnija. Primjerice, običan komad svježeg đumbira vam može poslužiti za ublažavanje simptoma hipopigmentacije kože. 

Aktivni sastojci đumbira pomažu koži vratiti prirodan tonus i boju tena, te smanjiti vidljivost oštećenja, promjena i mrlja na koži.
Svakog dana (po potrebi i 2 puta dnevno), narežite tanak komad (1-2 cm) svježeg đumbira i stavite na problematično područje.
Ostavite na koži dok se sok ne upije.
Za blaže mrlje, dovoljan je tretman od 2-3 tjedna, dok je za ublažavanje ožiljaka potrebno i nekoliko mjeseci.
Bitno je ne prekidati “terapiju”, jer će se upornost isplatiti.

izvor: http://alternativa-za-vas.com

Hidratizirajte se ukusnim napitcima koje možete napraviti već danas

 


Ljetno doba vrijeme je u kojem je svaka kap tekućine koju unosimo u organizam dragocjena.
Tijelo će osjetiti svaki gubitak vode i soli kroz obilno znojenje. 
Zato vam donosimo tri recepta za pripremu ukusnih napitaka koji će brzo obaviti važan posao: nadoknaditi izgubljenu tekućinu i uspješno spasiti organizam od iscrpljenosti.
Neka od njih možete pripremiti i za okrjepu nakon sportskog treninga i bilo kojeg većeg tjelesnog napora.


1. Brusnica i javorov sirup – prirodni elektroliti u čaši


Ovaj ukusni napitak izvrsno je sredstvo za nadoknadu izgubljene tekućine, budući da obiluje elektrolitima, vitaminima i mineralima, kao i solju, neophodnom za zadržavanje tekućine u organizmu.

Sastojci: 
  • 6 dcl soka od bio brusnica
  • 1 litra vode
  • ½ čajne žličice himalajske soli
  • 2 jušne žlice javorovog sirupa (ili meda po želji)

Pomiješajte sve sastojke i ohladite u frižideru prije upotrebe.


2. Limuntusi za spas pregrijanog organizma


Ukusni limun i limeta u ovoj su kombinaciji spas za pregrijani organizam. Obiluju vitaminom C i drugim vrijednim nutrijentima koje će tijelu brzo nadoknaditi izgubljenu tekućinu i pomoći u vraćanju ravnoteže. 

Sastojci:
  • ½ dcl  svježeg soka od limuna
  • ½ dcl svježeg soka od limete
  • ½ litre vode
  • 1/8 čajne žličice himalajske soli
  • 2 jušne žlice prirodnog šećera ili meda po želji

Sastojke za napitak stavite u blender i miksajte dok se šećer ili med ne otope. 

Možete ga ohladiti u frižideru i dodati mu dvije kockice leda prije posluživanja.


3. Smoothie koji „vraća u život“


U ovom receptu koristi se kokosova voda, čudesno zdravo piće čiji se nutritivni sastav i utjecaj na organizam može usporediti jedino s majčinim mlijekom. 
Kokosova voda u mnogim će slučajevima biti istinski eliksir za cijelo tijelo, pa tako i u ovom receptu, u kojem je baza za brzu hidrataciju organizma tijekom nesnosnih vrućina.
U rekordnom roku nadoknađuje izgubljene vitamine, minerale i elektrolite. 
Iako vam ovaj recept donosi jagode, tijekom sezone, možete ih zamijeniti i drugim voćem poput lubenice, naranče, kruške

Sastojci: 
  • 6 dcl kokosove vode
  • 200 g jagoda
  • 2 dcl pročišćene vode
  • 1/8 čajne žličice Himalajske soli
  • šalica leda 
  • po želji - 2 čajne žličice meda (ili drugog prirodnog zaslađivača) 

Sve sastojke izmiješajte u blenderu i svježi smoothie odmah popijte. Ako vam nešto napitka i ostane, čuvajte ga u frižideru. 


izvor: http://alternativa-za-vas.com

      ČAJ OD LIPE             

Iako se od mladog lišća mogu napraviti ukusne sezonske salate, a cvjetovi iskoristiti za pripravu likera, vina i prirodnu njegu kože, lipa se najčešće koristi za sušenje i pripremu čaja.  Razloga je mnogo. 
Domaći čaj od cvjetova lipe poznati je prirodni sedativ - opušta, smiruje i pomaže kod stresa, nervoze i nesanice. 
Prirodna je zaštita organizma od gripe, prehlade i infekcija, osobito infekcija gornjih dišnih puteva.
Potiče znojenje i izlučivanje toksina i viška tekućine iz organizma. 
Ima blagotvorno djelovanje na probavu pa je pogodan i kod proljeva, zatvora, problema s čirevima, nadutosti i grčeva. 
Krenite zato u berbu lipe (beru se cvjetovi i list prije pune cvatnje), osušite je i uživajte u šalici punoj zdravlja tijekom
cijele godine. 
Priprema čaja:
Sastojci: 
  • 1 čajna žličica osušenih cvjetova lipe
  • 2 dcl vode

Priprema:
Sušene cvjetove lipe prelijte s kipućom vodom i ostavite neka čaj odstoji 10 minuta. 
Procijedite i pijte dok je još topao, do 3 šalice dnevno. 
Iako je čaj od lipe jako ukusan i zdrav, ne preporučuje se trudnicama i osobama koje boluju od srčanih tegoba.

izvor: http://alternativa-za-vas.com

 

 

Elektroliti u čaši: Napravite sami 3 domaća izotonična napitka



Kad ste umorni, iscrpljeni i kada ste izgubili puno tekućine, manjak elektrolita možete nadoknaditi kvalitetnim izotoničnim napitcima. 
Možete ih napraviti sami, od organskih sastojaka koji će vašem organizmu osigurati najbolje nutrijente i brzo vas vratiti u formu.


1. Povrtni energetski koktel


Sastojci:
  • 5 srednje velikih mrkvi
  • 1 srednja rajčica
  • 1/2 glavice brokule
  • 1 šaka svježeg peršina
  • 1 limeta
  • 2 komada svježeg korijena đumbira

Priprema:
Operite i sitno narežite sve sastojke. Sameljite ih pomoću sokovnika ili blendera.
Procijedite sok i uživajte u zdravom napitku.


2. Sok od povrća i đumbira


Sastojci:

  • 4 velike mrkve
  • 2 cikle srednje veličine
  • 2 crvene paprike
  • 1 komad korijena đumbira

Priprema:
Ciklu ogulite. Papriku očistite od sjemenki.
Operite i sitno narežite sve sastojke.
Sameljite ih pomoću sokovnika ili blendera. Procijedite sok, po želji rashladite i poslužite.


3. Napitak za oporavak od dijareje


Sastojci:
  • 1 l vode
  • 6 žlica smeđeg šećera ili meda
  • 1/2 žličice soli

Pomiješajte sve sastojke i tijekom dana polako ispijajte napitak
.

 izvor: http://alternativa-za-vas.com

 

 

Napravite domaći sirup od malina – napitak za dugovječnost i ljepotu




Ljeto je idealno vrijeme za pripremu zdravih domaćih napitaka od sezonskih namirnica, među kojima su i maline, mnogima pravi voćni hit. 
Ovo voće, za koje se vjeruje da su ga konzumirali još i spiljski ljudi, bogato je antioksidansima, resveratrolom, ketonima i drugim nutrijentima. 
Zbog njih je malina, osim za užitak, korisna i za zdravlje. 
Saveznica je ljepote, jer pomaže u održavanju mladolikosti, potiče regeneraciju stanica, poboljšava ten i štiti od slobodnih radikala.  
U narodnoj medicini malina se koristi i za i njegu kože nadražene suncem – još jedan razlog zašto je konzumirati baš ovih dana. 
No izvrsna je i za dijabetičare, osobe koje žele skinuti višak kilograma te trudnice. 
Blagotvorno djeluje na probavu i jača imunitet. 
A mališanima je prava ljetna poslastica. 
Napravite zato domaći sirup od malina, u kojem cijela obitelj može uživati i izvan sezone. 
Ovo je osnovni recept, koji možete nadopunjavati sastojcima po želji, ovisno volite li slađu ili kiseliju varijantu prirodnih sokova.


Sirup koji se kuha                                                    sastojci:

  • 3,5 kg malina
  • 6 dcl vode
  • 3 limuna, narezana na kriške
  • 600 g smeđeg šećera (ili meda odnosno drugog sladila po želji) 

Maline pomiješajte s vodom i

šećerom, stavite na vatru i pustite neka smjesa brzo zavrije. Smanjite potom vatru i ostavite neka lagano kuha još 10-15 minuta.  Procijedite sok, a dobivenu voćnu kašu dobro procijedite kroz gazu. 
Ponovno zakuhajte dobiveni sok, nakratko, a potom još dok je vruć ulijte u zagrijane čiste staklenke i dobro ih zatvorite.


Sirup bez kuhanja

  • 3,5 kg malina
  • 6 dcl vode
  • 3 limuna, narezana na kriške
  • 600 g smeđeg šećera (ili meda odnosno drugog sladila po želji) 

Operite maline, procijedite, ispasirajte vilicom i dodajte im vodu. Potom im dodajte šećer i limune, narezane na kriške. 

Dobro promiješajte i ostavite da odstoji najmanje 12 sati u pokrivenoj posudi. 
Nakon toga, smjesu procijedite kroz gazu (ili vrlo sitno cjedilo), nastojeći iskoristiti sav sok. 
Ulijte ga u sterilizirane staklenke i čuvajte na suhom i tamnom mjestu. 

izvor: http://alternativa-za-vas.com




Tropski smoothie
 

Za vrućih dana ovaj će vas napitak rashladiti i “odvesti” pod kokosovu palmu.

Sastojci: (za 1 čašu)
  • 1 šalica kokosovog mlijeka
  • ½ šalice komadića ananasa (iz limenke ili svježi)
  • 1 manja banana

Sve sastojke pomiješajte u blenderu. 

Napomena: Kokosovo mlijeko (nakon što otvorite dobro ga promiješajte da bude iste gustoće) možete uliti u posudu za led.
Nakon što se smrzne, kockice leda izmiksate u blenderu zajedno s ananasom i bananom.

Ovaj napitak sadrži superhranu - kokosovo mlijeko.

Ova, u novije vrijeme izuzetno popularna namirnica, bogata je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom te vitaminima (pogotovo E i B). Prirodno sadrži vrlo malo šećera i lako je probavljiva te blagotvorno djeluje na cijeli organizam. 

izvor: http://alternativa-za-vas.com

 

 

Super omega-3 napitak
 

Sastojci: (za 1 čašu)
  • 2 žlice chia sjemenki
  • 1 šalica bademovog mlijeka
  • 1 žlica kakao praha
  • 1 žlica javorovog sirupa

Sve sastojke stavite u blender i pomiješajte.

Ako nemate kvalitetan blender, onda prvo chia sjemenke sameljite u mlincu za kavu pa pomiješajte s drugim sastojcima. 

Ovaj napitak sadrži superhranu - chia sjemenke.
Chia sjemenke su jedna od najmoćnijih namirnica na svijetu. Izvrstan su izvor vlakana, antioksidansa, bjelančevina, vitamina i minerala te najbogatiji biljni izvor omega-3 masnih kiselina

izvor: http://alternativa-za-vas.com

Energetski smoothie s jagodama
 

Sastojci: (za 1 čašu)
  • ¾ šalice zobenog napitka
  • ¼ šalice badema (namočiti preko noći)
  • 1 žličica agavinog sirupa
  • 6-8 većih zrelih jagoda


Bademe nakon namakanja ogulite.  Sve sastojke stavite u blender i izmiksajte u gusti, fini smoothie. Umjesto jagoda možete staviti 3-4 žlice šumskih jagoda,malina ili borovnica.
 


Ovaj napitak sadrži superhranu: badem.

Osim kvalitetnih masnih kiselina, vitamina i minerala, badem sadrži i salicilate - prirodni sastojke koje umanjuju bol. Ova namirnica, bogata proteinom i enzimima, blagotvorno djeluje na probavu, živčani sustav i razinu šećera u krvi. 

izvor: http://alternativa-za-vas.com

 Tri maske od voća za glatku i njegovanu kožu


Jeste li znali da za ljetnu njegu kože možete koristiti sezonsko voće?
 

 Voću možete dodati povrće, jogurt, med i začinsko bilje da biste napravili vrhunsko prirodno sredstvo na kojem će vam koža biti zahvalna.


1. Maska od jabuke i krastavca


Preporučujem ovu jednostavnu masku od krastavca i jabuke koja regenerira i umiruje kožu, te joj vraća prirodan sjaj.

Trebat će vam pola krastavca, pola jabuke, pola jušne žice limunova soka i nekoliko listića metvice.

Ogulite krastavac i jabuku te ih narežite na manje komade. Sve usitnite u blenderu ili štapnim mikserom.

Dodajte sok limuna, te na kraju listiće metvice. Sve sastojke dobro promiješajte da dobijete jednoličnu smjesu.

Ovu smjesu zatim stavite u čistu staklenku i ostavite u hladnjaku desetak minuta. Lice očistite od šminke i nanesite masku. Izbjegavajte područje oko očiju.

Ostavite neka maska djeluje 15 minuta, a zatim lice isperite hladnom vodom. Nakon toga osušite lice lagano ga tapkajući ručnikom.



2. Maska od manga za sve tipove kože


Mango je odličan izvor vitamina A i C, kalija i beta karotena. Ovi sastojci su poznati po tome da njeguju i uljepšavaju kožu.

Mango obnavlja stanice, sprečava nastanak bora, te čini kožu elastičnom i glatkom.

Maska od manga može pomoći i kod problematične kože - prištića, akni, itd.

Pulpu manga izmiješajte s jednom žlicom meda i žlicom bademovog ulja, nanesite smjesu na lice i ostavite 15 minuta. Nakon toga operite lice hladnom vodom i osušite.


3. Maska od rajčice za suhu i oštećenu kožu


Rajčica (koja u stvari nije povrće, nego voće) je poznata po visokom sadržaju antioksidanata. To je čini savršenom namirnicom za njegu suhe i oštećene kože.
Maska od rajčice regenerira i hidratizira kožu, te joj vraća mladoliki izgled.
Dvije do tri zrele rajčice izmiksajte u blenderu dok ne dobijete finu gustu pastu.

Nanesite smjesu na lice i ostavite da djeluje 20 minuta. Nakon toga operite lice mlakom vodom i nanesite tonik.


Zanimljive ideje


Osvježavajuće i hranjive maske možete napraviti i od drugog voća, naprimjer:

  • od banana i jogurta - za hidrataciju, hranjenje i blagi peeling
  • od breskve i jabuke - za njegu svih tipova kože
  • od lubenice - za vlaženje i osvježavanje kože
  • od banane, kravljeg sira i limunovog soka - za smirenje i hranjenje kože
  • od ananasa, meda i papaje - za baršunastu i glatku kož                                                                            izvor:alternativa-za-vas.com






LIJEČENJE KAMENA U ŽUCI I BUBREZIMA
Bubrežni kamenac
Bubrežni kamenac
ŽUĆNI KAMENAC

Žućni kamenci su zbirka kristala (slične šljunku) ovapnjene mase, različitih granulacija od 0,5 mm pa do veličine jajeta. Prisutni su u 20 do 30% populacije. Češći su kod žena (4:1) nego muškaraca. Žućni kamenci mogu nastati u žućnjaku ili žućnim vodovima. Oni se formiraju kada se neki od sastojaka želučanog soka istaloži kao otvrdnuta masa u žućnjaku.

BUBREŽNI KAMENAC

Kamenci u bubregu nastaju kada kalcijev oksalat, kalcijev fosfat, magnezij-amonijev fosfat, urea ili cistein postanu jako koncetrirani u mokraći da stvaraju tvrdo čvrste kamenčiće.

Glavni simptom kamenca u bubregu je bol na lijevij ili desnoj strani nisko na leđima (predio karlice), koji postaje nepodnošljiv kada kamen krene iz bubrega kroz uski prolaz uretera. Ostali simptomi su krv u mokraći i stalna potreba za mokrenjem.

Kamen u bubrezima se javlja kod ljudi srednjih i starijih godina. Rizik od kamenca povećava prehrana bogata sa fosfatima, proteinima ili hrana sa puno oksalata (zelje, špinat, rabarbara, peršin, crni čaj, kava...)




KAMENCI U MOKRAĆNOM MJEHURU

Kamenci u mokraćnom mjehuru (urotijaza) je bolest koja se javlja pretežno kod muških osoba starosti između 18 i 45 godina.

Uzroci nastanka su razni popout nasljedne osobine (tubolkarna acidoza), smetnje u izmjeni tvari ili anatomske promjene u mokraćnom mjehuru. Također imaju utjecaj i vanjski faktori kao što su prehrana, visoke temperature, vlažnost, slabo konzumiranje vode tijekom dana (6 do 8 čaša). Obično su to kalcijevi kamenci, kamenci mokraćne kiseline, cistinski ili ksantinski.

Smatra se da se najveća bol u tijelu javlja pri pokretanju kamenca iz mokraćnog mjehura.

PRIRODNO LIJEČENJE KAMENACA U ŽUĆI, BUBREZIMA I MJEHURU

Prema komisiji ’E’ koja odobrava prirodne pripravke kurkumin 95% je najbolje prirodno sredstvo u liječenju kamenaca u žući, bubrezima i mjehuru. Ova potvrda ne iznenađuje jer su to potvrdila i znanstvena istraživanja.

U jednom od brojnih istraživanja dokazano je:

  • nakon 5 tjedana kamenje je izgubilo 45% svoje mase
  • nakon 10 tjedana kamenje se smanjilo 80%
Nakon ovoga kamenčići su u obliku pijeska i mogu nesmetano napustiti tijelo.

Kurkumin 95% potiče rastvorljivost žući što spriječava stvaranje kamenca u žućnoj kesici, kao i razbijanje postojećeg kamenja.


Uz preporučljivu hranu, preporučujemo 6 do 8 čaša vode dnevno, jer je na taj način urin toliko razrijeđen da se ne mogu formirati kamenčići. Također preporučujemo povećan unos magnezija u tijelo (magnezij klorid) koji spriječava nastanak kamenčića u žući, bubrezima i mjehuru.

izvor:www.zdravljeizprirode.hr
Pet najboljih prirodnih lijekova protiv glavobolje

Glavobolja

Migrena kao najčešća vrsta glavobolje muči veliki postotak ljudi mlađe i srednje dobi. Zato smo se mi prihvatili nimalo laganog zadatka i istražili koji prirodni lijekovi zaista pomažu kod glavobolje, a koji ne. Donosimo listu onih koji djeluju. Krenimo redom.

PRIRODNI LIJEK ZA GLAVOBOLJU 1 - AROMATERAPIJA

Aromaterapija (alternativna grana medicine koja koristi ljekovita svojstva eteričnih ulja) je sigurno jedan od najefikasnijih prirodnih odgovora na glavobolju. Sljedeće biljke i njihova eterična ulja rješavaju vas glavobolje:

    Pepermint,
    Lavanda
    Eukaliptus
    Kamilica    

Glavobolja

Eterična ulja možete miješati međusobno, a možete ih koristiti i zasebno (samo pepermint, samo lavanda…). Eksperimentiranjem ćete saznati koji miris za vas najbolje djeluje.

Gdje  kupiti eterično ulje?    

Postoje proizvođači eteričnih ulja koji prodaju loša, nekvalitetna ulja ili čak ulja kojima su dodani umjetni mirisi. Ne možemo vam reći koji proizvođači prodaju kvalitetna ulja, ali možemo vam reći da jeftina eterična ulja najčešće nisu kvalitetna pa vam predlažemo da ne štedite kod kupnje ulja jer razlike su velike. Uglavnom u trgovini mješovite robe završavaju manje kvalitetna eterična ulja. Postoje specijalizirane trgovine eteričnih ulja (u Hrvatskoj ih ima nekoliko) koja paze na kvalitetu eteričnih ulja.
    
Isprobajte...

Stavite 5 kapi eteričnog ulja u 1 dCl tople vode. U otopinu umočite mekanu krpicu (ili maramicu) te namočenu krpicu stavite na glavu ili čelo.
PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 2 - FIZIČKA AKTIVNOST

Poznato je da fizička aktivnost umanjuje bol zahvaljujući lučenju hormona endorfina. Manje je poznato da je fizička aktivnost još efikasnija u umanjenju boli ako je ta bol uzrokovana migrenom. Lagana šetnja znatno će umanjiti vašu glavobolju. Samo hrabro, čak i kad vas boli glava prošećite. Osjetit ćete poboljšanje. Samo vodite računa o tome da ne pretjerujete jer ako se oznojite i umorite možete postići suprotan efekt, još goru glavobolju.

Isprobajte...

polusatnu šetnju svaki dan kao preventivno rješenje i kratku šetnju na svježem zraku kada osjetite napadaj migrene (šetanje u zatvorenom prostoru, oko stola u dnevnom boravku, se ne računa). Ako imate planinu u blizini, onda isprobajte planinarenje.

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 3 - MASAŽA

Kada ste već kupili eterična ulja da isprobate naš prvi savjet, evo vam još jedan odličan način kako da ih iskoristite, u masaži. Masaža opušta i stimulira, ali najvažniji element masaže je dodir. Dodir može izliječiti i puno teža stanja od migrene.
Isprobajte (sa ili bez eteričnih ulja)...

Neka vam netko prstima pritišće točke na glavi. Pritisak traje par sekundi, nakon njega slijedi pauza od par sekundi pa ponovno pritisak. Dodir će ublažiti glavobolju. Naravno, temeljita masaža glave i vrata još je bolje rješenje. Ukoliko nemate nekoga pri ruci da vas masira glavu si možete masirati i sami. Upotrijebite palac i kažiprst, stisnite glavu u dvije točke i držite tako par sekundi pa popustite pritisak.

Masaža stopala također može znatno ublažiti glavobolju, isprobajte.


PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 4 - TOPLO I HLADNO

Promjena temperature na površini tijela dovodi i do drugih promjena. Ukoliko vas muči glavobolja, kratkotrajna promjena temperature može ju zaustaviti. Ukoliko vas ne boli glava, nije nemoguće da će vas zbog promjene temperature početi boljeti, čisto da znate. Nekim osobama za ublažavanje migrene pomaže hladan tuš, a nekima topli tuš. Trebate isprobati i dokučiti što vama pomaže, samo vas molimo da izbjegavajte ekstreme, ne tuširajte se u ledenoj niti u pre vrućoj vodi, barem ne za početak. Mnogima pomaže zamotati glavu u hladan ručnik. Isto tako mnogima pomaže umakanje ruku u toplu vodu (nemojte samo reći da vas tjeramo da perete suđe)
.

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 5 - NEKE DOBRE NAVIKE

Glavobolja može imati puno uzroka, vjerojatno više od bilo kojeg drugog simptoma. Sve što vam se u životu događa može uzrokovati glavobolju. Zato i je tako teško naći dobar lijek za glavobolju jer svaka glavobolja može imati drugi uzrok.

    Buđenje u isto vrijeme svaki dan - Odlazak u krevet i jutarnje buđenje trebaju biti u isto vrijeme svaki dan. Neredovito spavanje, jedan dan više, pa par dana manje, a za vikend skoro uopće (ili suprotno, prespavati cijeli vikend), gotovo sigurno će dovesti do glavobolje. Zato je i uveden termin “vikend glavobolja” jer osobe koje se preko tjedna dižu rano, a onda za vikend dugo spavaju, pate od migrene.
    Umjereni unos kofeina - Kava ublažava glavobolju, ali ako ste se navikli na kavu onda će njezin nedostatak uzrokovati glavobolju. Pijte do dvije kave dnevno, ne više. Opširnije » kava
    Lagana i nemasna hrana - Masna i teška hrana još je jedan okidač glavobolje.


I JOŠ JEDAN PRIRODNI LIJEK - VODA

Jeste li znali da je dehidracija jedan od češćih uzroka glavobolje? Trenutak kada osjetimo žeđ može značiti da smo već dehidrirani. Zato treba piti oko 2 litre vode dnevno.
izvor: www.zdravljeizprirode.hr






       IZLIJEČITE KOŽU I          BUBREGE           KRASTAVICOM   

krastavci
Krastavac predstavlja jednu od najstarijih i najomiljnijih povrtnih kultura. Kao hrana poznat je još od prije 5000 godina. Košpice krastavca pronađene su u egipatskim grobnicama faraona.
Krastavci su prije svega jestivo povrće koje se koristi u dva oblika i to svježe i ukiseljeno.
U ovom tekstu ukratko ćemo vam predstaviti sva ljekovita svojstva krastavaca te načine i namjenu njegovog korištenja u ljekovite svrhe..
Krastavac je bogati izvor prije svega vitamina A, B1 i C, niza hranjivih soli i minerala.
krastavac mljevenjeKrastavac je najefikasnije sredstvo za izlučivanje vode iz orgranizma. Zbog toga se preporučuje u što večim količinama isključivo kao svjež za tretiranje bolesti srca i bubrega gdje je protok i izlučivanje viška tečnosti
ključno.Krastavac posjeduje svojstvo rastvaranja mokraćne kiseline. Jedan broj kamenčića i pjeska u bubrezima i bešici nastao je usljed mokraćne kiseline te će obilna i redovna upotreba svježih krastavaca efikasno djelovati na njihovo rastvranje. Ovo je ujedno i jedan od najlakših načina za njihovu eliminaciju.
Svježe iscjeđen sok od krastavaca koji nije posoljen (što je u ovom slučaju važno) djelotvorno čisti organizam i krv od prekomjernih količina kiselih sastojaka. Ovaj sok očistiće i vaša crijeva bubrege, pluća i kožu. Sok od krastvca efikasno čisti krv u mlađih osoba koje su sklone oštećenjima kože i bubuljicama posebno u pubertetu.  Naravno potrebno je sada za vrijeme sezone krastavaca da pravite velike količine soka (minimalno pola litre na dan) i da ih redovno pijete. Sok od krastvca u većim količinama  prepručujemo i ženama u kilmakteriju jer je oproban lijek protiv navala krvi.
Još jedan vrlo koristan način upotrebe krastvca je kod njege kože i tretiranja kožnih problema. Ukoliko imate prštiće, mitesere, čiriće, lišajeve, menje opekline, sunčane pjegice i sl na licu, koži glave, ruku možete ih liječiti  trljanjem pomenutih mjesta svježim sokom od krastvca. Sok se utralja i ostavi da se osuši na tim mjestima. Izlučevine i uplani procesi na koži uspješno se liječe ovim načinom. Procedura se ponavlja svaki dan dok se koža ne isčisti. U Njemačkoj i Italiji postoji tradicija korištenja čistog soka od krastvca za jačanje i liječenje očiju. Čistim sokok namoći se maramica ili gaza te se legne i na zatvorene očne kapke se položi gaza i ostavi da stoji desetak minuta. Porcedura se ponavlja svaku veče pred spavanje.   Sok od krastvca dobijate tako da kompletne oprane krastavce sa korom sameljete u nekoj mašini i procjedite kroz lanenu krpu ili gazu. Sok od krastvca ne treba soliti a ukoliko vam je ukus bljutav a koristite ga za piće, a ne za kožu, možete mu po želji dodati čisti sok od mrkve, celera ili jabuke kako biste popravili ukus.
Za probleme bubrega i mokraćne bešike koristi se i čaj od sjemnki krastvca. Ovo se posebno preporučuje u periodu kada nema svježih krastvaca te je potrebno da tokom sezone prikupite i osušite ,u hladu ne na direktnom suncu,  veču količinu sjemenki iz krupnih krastvaca. Osušene sjmenke spremite u kutiju i tokom perioda kada nema krastvaca pravite čaj i to u omjeru jedna čajna kašika sjemnki na jednu šolju vrele vode. Čaj se uzima svakodnevno za sve tegobe sa mokraćnom bešikom i bubrezima. Krastavac prepručujemo i za regulisanje tjelesne težine a za te namjene posebno je popularan među Francuskinjama. Kada ste gladni možete posegnuti za krastvcem u svim oblicima bez bojazni da ćete dobiti višak kilograma a njegovi sokovi i minerali ubrzaće vaš metabolizam.
Osim navedenih ljekovitih preporuka na kraju vam želimo ukazati i na prvilno korištenje krastavca. Plodovi krastvca se skupljaju i koriste kada njihova kora počinje žutjeti. Tada su zreli. Ukoliko se krastavci beru i konzumiraju nezreli onda su teško probavljivi a proces rastvaranja krastavaca traje dugu i može biti neugodan pa čak i bolan za čovjeka. Ne preporučuje se pijenje velike količine vode nakon kozumiranja zasoljene salate od krastvaca jer to također može izazvati dodatne probavne probleme. Važno je napomenuti da se salata i sok od krastvca trebaju isključivo koristiti svježi. Nikako nije dobro i  štetno je po zdravlje ranije pripremati i ostavljati da stoji više sati ili dana salatu ili sok od krastavaca.
U salati, najbolje za zdravlje i iskorištavanje hranjivosti je sjeći krastvace na tanke ploške i koristiti ih u kombinaciji sa nekom masnoćom, uljem ili pavlakom te uz dodatak malo limunovog soka. Ne preporučuje se kombinovanje krastavaca sa sirćetom, biberom i svježom paprikom. Za spomenute pozitivne zdravstvene efekte krastvaca potrebno ih je koristiti u sezoni svakodnevno i u večim količina.

izvor:www.zdravljebezdoktora.com






   LIJEK ZA SVE VRSTE CISTI     



ciste se javljaju na različitim dijelovima tijela posebno kod žena. Medicinske metode često su invazivne i bolne ali što je također problem , često se dešava ponovna pojava cisti  i nakon medicinskog tretmana.

Iz tog razloga smo pronašli i isprobali narodni lijek protiv cisti koji nije teško napraviti. Udarni  sastojak lijeka je kaktus aloja.

Evo recepta i uputstva za pravljenje: 




    Pola litra medicinskog alkohola (špirita, neovisno koji je procenat)
    Pola kilograma domaćeg meda


    0,75 litara crnog što kvalitetnijeg vina
    Pola kilograma kafe od cikorije (npr Divka)
    150 grama listova aloje bez bodlji (biljku ne treba zaljevati zadnjih 7 dana pred branje listova)


Listove aloje očistite od bodljica, sameljete u mašini za meso ili blenderu. Dodate ostale sastojke i dobro izmješate. Biće vam potrebna veća tegla po mogućnosti od najmanje 3 litra da bi svi sastojci stali. Mi smo prilikom  pravljenja smjese napunili vrhom veliku staklenu teglu za zimnicu od 3 litra. Teglu zatvorite i ostavite na nekom tamnom i hladnijem mjesto da odstoji  14 dana.

Nakon stajanja, procijedite smjesu  kroz gazu  i naspite je u staklene boce. Tekućina se pije  sat do dva prije obroka tri puta na dan po jedna supena kašika. Bitno je da želudac bude prazan prije i poslije korištenja lijeka kako se ne bi mješao sa hranom. Kada budete pred kraj smjese napravite još jednu dozu i nastavite dok i drugu mjeru ne potrošite.

Po svjedočenjima brojnih ljudi koji su probali napitak većina cisti nestaje, posebno one manje u grudima, oko bubrega i ženskih organa. Obično su dovoljne dvije doze koje smo dali u mjerama. Ovaj recept koji vam je predstavilo  baziran na aloji i alkoholu u narodnim i travarskim predanjima koristi se i pri liječenju malignih oboljenja, astme, bronhitisa, angine pektoris i zakrčenih krvnih sudova.

Nećete pogriješiti ako lijek koristite i preventivno za poboljšanje opteg stanja organizma i povećanja imuniteta. Djeca također mogu koristiti lijek ali u manjoj dozi prilagođenoj njihovoj težini. ( ova mjera od pune supene kašike je za odraslu osobu od 60-70 kg,  a mjera se procuntalno smanjuje prema težini dijeteta , npr dijete od 35 kg koristi pola supene kašike tri puta na dan) Podijelite ovaj lijek sa prijetaljima putem Facebooka.

izvor:www.zdravljebezdoktora.com






    SVOJSTVA KUPUSA KAO LIJEK   


Sok od kupusa se koristi kao lek za želudac, ali i kao zdrav napitak
koji obiluje vitaminima i mineralima. Ovde mislimo na sok od slatkog
kupusa, jer postoji i sok od kiselog kupusa. Najbolji je sok svežeg
mladog slatkog kupusa. Ovaj sok je odavno poznat kao sok koji sprečava
nastanak bolesti želudca, gastritis i čir, ali ima i druge zdravstvene
koristi od njega. Postoje i oni ljudi kojima sok od kupusa ne prija, jer
 izaziva nadimanje i oni treba da ograniče unos ovog soka ili da ga izbegavaju.


Zdravstvene koristi soka od kupusa

Sok od kupusa obiluje antioksidansima i dobar je u odbrani organizma protiv raka.
 Kupus se nalazi visoko na skali namirnica koje su dobre kao preventiva protiv raka.
 Smatra se da je posebno dobar kada se uzima redovno i to protiv kancera želudca i debelog creva, dojke i pluća.
Sok od kupusa ispoljava blago laksativno dejstvo, što znači da je koristan za redovno pražnjanje creva, odnosno protiv zatvora.
Sok od kupusa sadrži amino kiselinu glutamin, koja ima ulogu u čišćenju creva i celog
 organizma, zatim popravlja oštećenje sluzokože želudca (čir), regeneriše i vodi ka ozdravljenju.
Sok od kupusa sadrži korisne sastojke koji pomažu za jačanje krvi u slučaju anemije.
Jači imunitet će imati osobe koje redovno piju sok od kupusa. Podsetimo se samo da kupus sadrži značajne količine C vitamina.
Sok od kupusa je vrlo pogodan napitak i za sve one koji treba da smršaju. Sadrži malo kalorija i može se uzimati kod kupus dijete i drugih dijeta.
Sok od kupusa se koristi i za spoljnu upotrebu u slučaju čireva, plikova i rana na koži.


Nutritivna vrednost soka od kupusa

U soku od kupusa je 1952. godine pronađen vitamin U koji sprečava nastanak i leči čir
na želudcu i dvanaestopalačnom crevu. Vitamin U je dobio naziv po latinskoj reči ulcus, što znači čir.
Sem toga sok od kupusa sadrži i druge vredne sastojke kao, vitamin C, folnu kiselinu,
 vitamin B3, aminokiseline i ugljene hidrate koji se lako usvajaju. Od minerala ima kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, natrijuma i gvožđa.


Sok od svežeg kupusa priprema

Najbolje je da se svež kupus iscedi na sokovnik. Možete koristiti beli ili crveni kupus.
 Glavica se opere i iseče na komade koji mogu da se ubace u sokovnik. Procedura je ista kao
kad cedite neko drugo voće ili povrće. Sok se pije bez zaslađivača, a po želji ga možete kombinovati
sa još nekim povrćem. Međutim, ukoliko sok pijete kao lek za želudac, onda treba piti sam sok od
 kupusa ili sok od kupusa sa šargarepom. To je zato što i šargarepa slično deluje na želudac
(blagotvorno). Sok od kupusa kao lek za želudac se pije 3 puta na dan, 1 dl soka, pre jela.


Sok od kiselog kupusa

Sok od kiselog kupusa ili rasol je sporedni proizvod, koji se dobija kada se kiseli kupus.
 Ima korisnih sastojaka u ovom napitku, mnogi ga zato veličaju, ali ipak prednost dajemo soku
od slatkog kupusa. To koliko je rasol zdrav, je vrlo diskutabilno. Razlog je taj što se za
 pripremu kiselog kupusa upotrebljava dosta soli, pa je stoga i sok od kiselog kupusa (rasol)
obično dosta slan. Čak i ako pijete rasol to svakako treba biti u manjim količinama. Mnogo soli
nije dobro ni za pritisak, ni za želudac, ni za bubrege, kao ni za ostale organe.

izvor:lekovitebiljke.com



CELER I LIMUN KAO NARODNI LJIJEK PROTIV...


sastojci
 
3 limuna 
500 gr svježih listova i stabljika listova 
1 litar vode

priprema
 Vodu prokuhati i ostaviti da se ohladi.
Limun dobro oprati i isjeći ga na komade,sve zajedno sa korom.Celer takođe na grubo nasjeckati, limun i celer dobro samljeti(najbolje u blenderu).Kada se dobije fina kašasta masa preliti je prokuhanom vodom i dobro izmiješati.Poklopiti i ostaviti da ostoji preko noći ujutro procijediti napitak naliti u staklenu flašu. Piti ujutro i naveče po 0,5 dl napitka,prije jela.


Ovaj napitak protiv povišenog holesterola nama neželjenih efekata a često može sniziti i nivo triglicerida   Poželjno je za vreme ove vrste lečenja izbegavati slatko. Nakon 2-3 meseca proveriti nivo holesterola.
 Ako je moguće napitak pripremati od neprskanog limuna.


 Čaj od celera protiv reume

Staviti da provri 1/2 l vode zatim ubaciti 20 grama lišća celera, poklopiti i pustiti da se prokuva 2-3 minuta. Skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da se prohladi. Procediti i piti tokom dana. Za lečenje reume poželjno je svakodnevno piti po 4 šolje čaja od celera u trajanju od 4-6 nedelja.


Celer i med

Celer i med pomoćiće iscrpljenom organizmu da se brže oporavi. Za to je potrebno narendati koren celera i pomešati ga sa dve kašike meda. Uzimati više puta dnevno po jednu malu kašiku mešavine.

Uopšte je dobro jesti salatu od mešavine jednakih delova narendanog celera i narendane jabuke.






Krema od krastavca protiv bora 

sastojci:

1 / 2 krastavca
1 bjelanjak
2 žličice majoneze
1 / 2 šalice ulja (Upotrijebite pšenične klice, maslinovo ili avokada ulje).

priprema:

Operite krastavac, ali nemojte ga guliti.
Izrežite na kocka i pomiješati sa preostalim sastojcima.
Nanesite kremu ujutro i navečer, i nježno obrišite s maramicom





   KUPUSOV SOK I LIST KAO LIJEK  





























Kupus daje građevni materijal za mišiće, čisti krv i popravlja vid,
čak može izliječiti i nagluhost. Kako vam ovo sve zvuči? Tu naime nije kraj.
Kupus može pomoći kod glavobolje, astme,
bronhitisa i problema s probavom. Uz kupus se može i mršavjeti
.



Recept za pripremu svježeg kupusovog soka


Operite dobro glavicu kupusa. U mikser dodajte pola litre vode.
Ubacite kupus i miksajte dok ne dobijete jednoliku smjesu.
Kupus se može miješati i s drugim povrćem ako vam se okus samog kupusa ne sviđa
.


Recept za juhu od rasola

Popržite brašno na ulju, kad porumeni skinite s vatre i dodajte mljevenu papriku i kupusov sok.
Kada smjesa prokuha dodajte rezance ili knedle koje ste prethodno napravili.
Začinite po želji s time da ne stavljate previše soli obzirom da je rasol slan sam po sebi.


Kupus salata recept

Naribajte svježi kupus nekoliko sati prije posluživanja.
Ribani kupus posolite i pustite da tako stoji kako bi omekšao u soli.
Začinite s malo octa, maslinovim ili suncokretovim uljem.
Dodajte papar i mljevenu crvenu papriku. 



Rasol kao pomoć kod nagluhosti

Navečer, prije spavanja, namočite vatu u rasol od kupusa.
Tako namočenu, stavite vatu u uho.
Spavajte s vatom i izvadite ju sutra ujutro.
Nagluhost bi trebala nestati


-Obloge pomažu kod bronhitisa i astme (treba ih držati preko noći), čireva, dermatoza, rana, opekotina, uboda kukaca i modrica.
-Prije stavljanja obloga ranu ili čir očistite blagim alkoholom ili čajem od kamilice.
-Kupus se stavlja i na područje stomaka prilikom različitih bolova, upala i proljeva. Korisni su i kod upale materice i preobilnih i bolnih menstruacija.
-Svježi sok od kupusa pomaže kod bronhitisa, ako se koristi sa medom, bolesti crijeva, čira na želucu, probavnih tegoba, kašlja, promuklosti, mamurluka, slabokrvnosti...
-Sok djeluje samo ako je svjež. Dobijemo ga tako da kupus očistimo pola kilograma kupusa, naribamo, malo posolimo i stavimo da odstoji. Masu ocijedimo kroz dvostruku gazu i dodamo malo limunovog soka. -Uzima se između obroka.
-Ipak, imajte na umu da kiseli kupus treba češće jesti sirov. Kuvanjem gubi veći dio ljekovite mliječne kiseline, te može izazvati gasove i grčeve. Kiseli kupus obiluje kalcijumom. Sirov je jako koristan i  kod krvarenja sluznice i kože, a kod opšte slabosti treba ga jesti svaki dan.
-Ljekovitiji je ako se pri kiseljenju doda lišće vinove loze, grožđe, kriške dunje i jabuka, kukuruz, kumin, komorač,te malo soli.






 NE VJERUJETE ŠTA SVE MOŽE KAFA...


DA LI STE ZNALI DA 
Ljudi koji dnevno piju jednu do tri soljice kafe za 12%
smanjuje rizik od dijabetesa. Najmanje sest studija utvrdilo
je da ljudi koji redovno konzumiraju kafu imaju 80% manju mogucnost da dobiju Perkinsonovu bolest.

Mnogim medicinskim istrazivanjima doslo se do sljedecih zakljucaka:

Da su ljudi koji redovno konzumiraju kafu kod sebe smanjili za 25%
rizik da obole od kancera debelog crijeva, za 80% rizik da obole od ciroze
jetre i skoro 50% da dobiju kamen u zuci. Zatim da kafa pomaze pri kontroli
astme, zaustavljanju glavobolje. Prvenstveno kafa podize raspolozenje. Sa
svim ovim je u vezi kofein, kojeg u kafi ima vise nego u caju i cokoladi.



Kafa je puna antioksidanata, ukljucujuci i grupu zvanu kvinini koji su se
u eksperimentima pokazali kao uzrok pojacane osjetljivosti na insulin, sto
je znacajno kod lijecenja dijabetesa. Italijanski istrazivaci su u kafi
otkrili i prisustvo komponente trigonelin koja osim sto kafi daje miris
i ukus ima antibakterijsko i antiathezivno dejstvo, sto sprijecava pojavu karijesa.

Talog (toz) od kafe razbija celulit: ako njime namazete tijelo i uvijete ga u foliju,
vas celulit ce nestati.

KAFA PROTIV CEULITA

SASTOJCI:

- Jedan dan star talog od kafe,

- Maslinovo ulje,

- Krupna morska sol i

- Frotirska rukavica za trljanj
e.

PRIPREMA:


1:  Izmešati šoljicu taloga od kafe, maslinovo ulje i morsku so. Sipati
dovoljno ulja kako bi se dobila gusta pasta. U zavisnosti od toga da li
želite grublju ili nežniju smesu za piling dodati morsku so. Preporuka
 je kašičica soli.
2: Oko pola sata pre tuširanja, frotirskom rukavicom naneti smesu na
noge i bokove (zapravo možete je naneti na sve delove tela, a rezultat
ćete videti već nakon nedelju dana korišćenja).
3: Kada se namažete, omotajte se peškirom i smesu držite pola sata na telu.
4: Istuširajte se toplom vodom. Onima koji imaju naviku tuširati se dva
 do tri puta dnevno, preporučuje se da smanje temperaturu vode. Tuširanje jako toplom vodom isušuje kožu.


Piling za usne od kafe i soli
 
Usne će izgledati punije i svježije nakon što ih oslobodite sloja odumrle,
 suhe kože. U zdjelici pomiješajte 1/2 kašičice hidratantnog losiona, 1/4
 kašičice svježe mljevene kave i 1/4  kašičice  soli. Smjesu nanesite na
čitavo područje usana te masirajte pet minuta, a potom obrišite usne ručnikom
 namočenim u toplu vodu.









    NAR (ŠIPAK) LIJEK ZA SVE    

EVO JEDNOG VOCA KOJE IMA PREVIŠE VITAMINA

Ako ste u potrazi za hranom bogatom antioksidantima, onda bi šipak moglo biti dobar izbor. Osim što je pun vlakana, šipak je odličan izvor vitamina A, C, E, B5, B3, željeza, folne kiseline, kalija i antioksidanta polifenola.

Sjeme i sok od nara smatraju se tonikom za srce i grlo. Kora od voća i kora od stabla se koristi kao tradicionalni lijek protiv proljeva, dizenterije i crijevnih parazita.


Bori se protiv raka
Sok od šipka je bogat antioksidativnim svojstvima, sadrži tri puta više antioksidanta u 100 ml nego crno vino ili zeleni čaj. Kao rezultat ovog visokog sadržaja antioksidanta, može vam pomoći u borbi protiv raka dojke i raka prostate. Studija na 48 muškaraca
koji su imali operaciju ili terapiju zračenjem za liječenje lokaliziranog raka prostate (karcinom prostate koji nije proširio) pokazala je da pijenje oko 235 ml soka od nara dnevno može usporiti rak prostate. Što se tiče raka dojke, nova istraživanja pokazuju da jedenje ploda ili pijenje soka može spriječiti i usporiti rast nekih vrsta raka dojke. Studija pokazuje da elagitanini (skupina fitokemikalija), inhibira rast raka dojke.

Normalizira krvni pritisak
Sok od šipka dobro razrjeđuje krv. Kao rezultat toga, izvrstan je za bolji protok krvi u srce. Jedna je studija pokazala da pijenje 50 ml soka od šipka dnevno smanjuje sistolički krvni pritisak za čak 5 posto.

Koristan je za srce
Šipak i njegov sok pomažu spriječiti nakupljanje plaka na stjenkama arterija, ali također može smanjiti progresiju ove bolesti . Nakupljanje plaka može dovesti do smanjenja protoka krvi, što može izazvati srčani i moždani udar. Ovi korisni učinci koriste i osobama s dijabetesom, koji imaju povećan rizik za aterosklerozu. Nova preliminarna studija pokazuje da su osobe s dijabetesom koje su pile sok od šipka tri mjeseca imale manji rizik od ateroskleroze. 
Štiti hrskavicu
 Prema studiji Case Western Reserve University School of Medicine objavljenoj u rujnu 2005. godine sok od šipka djeluje kao inhibitor na enzime odgovorne za oštećenje hrskavice, stoga je odličan za osobe koje pate od osteoartritisa. Voće također sadrži antiupalna svojstva koja također pomažu pri liječenju ove bolesti.
Zdravi zubi
Istraživanja pokazuju da pijenje soka od nara može biti prirodan način da se spriječi zubni plak, jer šipak ima antibakterijska svojstva. To pomaže smanjiti šanse za loš dah i bolesti desni.

Učinkovit protiv impotencije
Istraživanja pokazuju da sok od šipka može biti učinkovit u poboljšanju protoka krvi kroz tijelo, što je od posebne važnosti za ljude koji pate od erektilne disfunkcije (ED). To stimulira proizvodnju dušičnog oksida, koji “odmara” stanice krvnih žila.

Sprječava Alzheimerovu bolest
Prema studiji na životinjama, sok od šipka može spriječiti ili usporiti napredovanje Alzheimerove bolesti.

Borba protiv prehlade i gripe
Velike količine vitamina C pomažu u borbi protiv gripe i simptome prehlade. Ako vas uhvati gripa, jednostavno popijte 1 do 2 čaše razrijeđenog soka od šipka.

PMS
Vjeruje se da šipak uravnotežuje razine estrogena u žena. Dakle, poželjno je da ga žene dodaju u prehranu jer može pomoći u borbi protiv PMS-a i problema povezanih s menopauzom










KROMPIR RIJEŠAVA 
CEULITE, SUHU KOŽU, BORE,MITESERA, ISCRPJELU KOSU I MNOGE DRUGE PROBLEME



Ovaj neobično ukusan krompir prepun je vitamina A, C, E, K i B-grupe,
posebno B1,B2 i B6 te kalija, cinka, magnezija, natrija, kalcija,
fosfora i željeza, sastojaka koji i izvana pogoduju ljepoti naše kože,
kose i noktiju. Između ostalog, maske i pakunzi od krumpira hrane,
obnavljaju, učvršćuju i vlaže sve tipove kože

Djeluje i antiseptički, čisti kožu i sužava proširene pore
te sprečava nastajanje mitesera i prištića. Krumpir
maske gode i isušenoj te perutanju i borama sklonoj koži,
a učinkovite su i protiv podočnjaka. K tome, kako krumpir
potiče izmjenu tvari, pakunzi pomažu i u borbi protiv celulita
na problematičnim tjelesnim zonama



Krumpir za učvršćivanje kože

Ogulite sirovi krumpir i sitno ga naribajte.
Stavite ga na lice, vrat i dekolte te pustite
da djeluje 20 minuta, a potom ga odstranite mlakom vodom.



Krumpir protiv proširenih pora

Ogulite sirovi krumpir i narežite
ga na što tanje ploške te ih rasporedite
po licu. Nakon 15-tak minuta ih uklonite,
a kožu dobro isperite mlakom vodom.


Maska za osvježavanje umorne i beživotne kože

Skuhajte 2 krumpira u ljusci, ogulite ih
i dobro zgnječite. Masi dodajte 1 jušnu žlicu
punomasnog vrhnja i malo ekstra djevičanskog
maslinova ulja te dobro izmiješajte. Masku nanesite
na lice, vrat i dekolte, pustite da djeluje dok se ne osuši te isperite mlakom vodom
.


Maska protiv prištića i mitesera

Ogulite sirovi krumpir i usitnite ga u mikseru.
Potom 2 jušne žlice krumpira dobro pomiješajte sa
sokom od pola limuna, 1 čajnom žličicom ekstra djevičanskog
maslinova ulja i 1 šalicom svježeg mekog kravljeg sira. Masku
nanesite na lice te po potrebi na vrat i dekolte, držite 20 minuta,
te isperite mlakom vodom.



Maska za vlaženje i hranjenje svih tipova kože

Ogulite i sitno naribajte 1 sirovi krumpir, te ga pomiješajte
s 1 jušnom žlicom integralnog pšeničnog brašna i 1 žumanjkom
Masku nanesite na lice, vrat i dekolte, pustite da djeluje
20 minuta te je isperite  mlakom vodom. 


Maska za suhu kožu

Ogulite veći sirovi krumpir i usitnite ga u mikseru. Umiješajte
malo meda i nanesite na lice, vrat i dekolte. Pustite da djeluje
20 minuta i isperite ga mlakom vodom
.


Anti-aging maska za ublažavanje bora i osvježavanje umorne kože

Ogulite 1 veći u ljusci kuhani krumpir i zgnječite ga. Dodajte malo
ekstra djevičanskog maslinova ulja i punomasnog mlijeka, izmiješajte
i nanesite na lice, vrat i dekolte, pustite da djeluje 20 minuta te
isperite mlakom vodom. 



Maska za upijanje suvišne masnoće (protiv masnog sjaja)

U mikseru usitnite 1 oguljeni sirovi krumpir. Dodajte 2 jušne žlice
mlijeka i nekoliko kapi limunova soka i izmiješajte. Nanesite na lice
i pustite da djeluje 15 do 20 min. i isperite mlakom vodom.



Maska protiv tamnih podočnjaka i natečenih očiju

Naribajte oguljeni sirovi krumpir te ga rasporedite po podočnjacima
(pazite da ne dođe u oči). Nakon 10 minuta pažljivo odstranite krumpir
i lice isperite toplom vodom.



Pakung protiv celulita, učvršćivanje i mršavljenje kritičnih zona

Ogulite sirovi krumpir i naribajte ga ili narežite na tanke ploške te
rasporedite po kritičnim tjelesnim zonama i omotajte tankom prozirnom


kuhinjskom folijom. Nakon 20 minuta pakung odstranite naizmjeničnim
tuširanjem hladnom i vrućom vodom.



Pakung za napeta leđa, učvršćivanje, vlaženje i omekšavanje kože tijela i ruku

Što topliji zgnječeni u ljusci kuhani krumpir nanesite na leđa, na cijelo
tijelo ili ruke. Pustite da djeluje 20 minuta i isperite mlakom vodom.



Preparat za tamnjenje kose

Na srednje jaku vatru stavite kuhati 2 velike šalice ljuski od krumpira i
4 šalice vode. Kad zakipi kuhajte 20 minuta te malo ohladite i procijedite.
Tekućinu nanesite na vlažnu kosu i držite 15 minuta (nakon svake upotrebe kosa će biti sve tamnija).









LIJEK PROTIV BAKTERIJE(Echerichie coli)



Kada vam ni jedan antibiotik ne pomaže pokušajte s ovim jer meni je pomoglo.

Priprema:

Korjen peršina oprati, pa samljeti na mašinu,
 a isto tako i limun. Sve zajedno izmiješati,
 u to staviti 20dkg meda i 2 dcl maslinovog ulja.


Spremiti u čistu staklenku.



Posluživanje:

Uzimati jednu veliku žlicu prije doručka, jednu prije večere, dok se sve ne potroši.

Poslije uzimanja lijeka napraviti nalaze. Ako ima još bakterija, lije














JABUKOM PROTIV PROBAVE ŽELUČANE INFEKCIJE I DR..




Svježe jabuke

Kad imate problema s probavom, svježa jabuka je jedan od najboljih načina da smirite vaš želudac. Svježe jabuke imaju voćni šećer (fruktoza ) koji je složen. Osim toga, vlakna u jabukama apsorbiraju višak kiseline proizvedene u želucu. Vlakna su također dobra za probavu i rad crijeva. Vlaknasta smjesa jabuke pročišćava crijeva i na taj način osigurava oslobađanje plinova nakupljenih u želucu. Tako velike količine prehrambenih vlakana u jabukama čine moćan lijek za probavne smetnje.

Kuhane jabuke


Ukoliko bebe i mala djeca imaju probavne smetnje, daju im se kuhane jabuke. Djecu je lako hraniti s kuhanim jabukama, jer su mekane. Osim toga, kuhane jabuke i pire od jabuka je vrlo lako probaviti u slučaju da imate želučane infekcije. Kuhane jabuke imaju vlakna koja mogu pomoći da zaustavite proljev.

Jabučni ocat

Jabučni ocat je također odličan lijek za probavne smetnje. Kada tijelo ne dobije dovoljno kiseline, javljaju se probavne smetnje. Zbog toga trebate vašem želucu osigurati dovoljno kiseline tako da se smiri. Dvije žlice jabučnog octa i puno vode izliječit će vaše probavne probleme.






   KOPRIVOM  ( ŽAROM ) PROTIV...
Kopriva (Urtica dioica), poznatija i kao žara, je lijek za čišćenje krvi i dobar je borac protiv malokrvnosti. Ustvrdilo se i da je lijek protiv opadanja kose, za reumatizam i oboljenje zglobova, groznicu, čir na želucu, nesanicu, nervozu i mnogo drugih bolesti. Žari i pecka oslobođenim sokovima koji izazivaju prolazne plikove.

Velika vitaminska vrijednost

Kopriva sadrži mnogo bjelančevina, ugljenih hidrata, masti, a od minerala kalcijum, fosfor, željezo, magnezijum, vitamine C, A, B2, B5, K, karoten, pantonensku kiselinu, lecitin, tanin i bogatiji je izvor vitamina C i A od većine kultivisanih biljaka. Nažalost, iako je pravi mali polivitaminski rezervoar, na našoj trpezi nije dovoljno zastupljena.

Izuzetna ljekovitost

A trebala bi biti jer kopriva je gotovo savršeno sredstvo za pročišćavanje krvi, sprječavanje upala i podsticanje izbacivanja štetnih materija iz organizma. Zbog zavidnog sadržaja hlorofila pomaže obnavljanju oštećenih ćelija i utiče na duže zadržavanje kiseonika u mozgu. U proljeće predstavlja odlično povrće. Mladi listovi koprive ukusom podsjećaju na špinat, ali u odnosu na njega sadrže pet puta više kalcijuma i šest puta više vitamina C.

Kopriva u kuhinji

Sjeme ima aromu koštunjavog voća i ona postaje intenzivnija kada se sjemenke isprže. Cvjetovi su također za jelo i veoma su aromatični, a listove koprive najbolje je i spremati kao špinat, dok se sušeni listovi koriste kao začin ili za pripremu čaja. Vlakna koja žare uništavaju se blanširanjem. Ako se prije pripremanja jela ubrani vrškovi preliju vrelom vodom, takođe će postati potpuno bezopasni i za ruke i za želudac. Listovi koprive se sa drugim biljkama dodaju u supu ili u salatu, ali prethodno treba da se preliju vrelom vodom.

Čaj od koprive

Ako pripremate čaj od svježe ubrane koprive tada usitnite oko 50 grama listova i kuhajte ih 15-ak minuta u 1 litri vode. Ostavite da odstoji najmanje 8 sati, nakon toga slobodno konzumirajte zdravlje koje ste sami ubrali. Ako pak sušite koprivu pripremajte ju kao i svaki drugi prirodni čaj: u uzavrelu vodu stavite čaj od koprive i ostavite 10 do 15 minuta da odstoji.

Brza čorba od koprive

Potrebno je 500g mlade koprive, glavica luka, mrkva, kašika ulja, 2 kašike brašna, so, biber, jaje, kisela pavlaka. Priprema: Propržite nasjeckani luk i narendanu mrkvu, pa dodajte brašno i blanširanu koprivu. Propržite još malo, izmaknite s vatre i sipajte dva litra hladne vode. Čorbu začinite po ukusu, vratite na šporet i kuhajte dvadesetak minuta. Jaje umutite s kiselom pavlakom, pa uspite malo prohlađene čorbe. Sve sipajte u čorbu i kuhajte još nekoliko minuta dok ponovo ne proključa.

Ljekoviti recepti

Za oporavak: Kašičicu sušene koprive prelijte s 2,5 dl vrele vode, ostavite da odstoji 10 minuta, procijedite i pijte tri puta dnevno. Ovaj čaj riješiće sve probleme s ekcemom, glavoboljom, mokraćnim kanalima, želucem ili anemijom. Možete da ga pijete i kada vas muče virusne ili bakterijske infekcije.
Za lijepa stopala: Dvije šake dobro opranih korjenova, svježeg lišća i stabljika koprive prelijte s pet litara vode i ostavite da odstoji preko noći. Sljedećeg dana mješavinu zagrijte do vrenja, sipajte u lavor i potopite noge kada se dovoljno ohladi. Bilo bi dobro da stopala držite u što toplijoj kupki barem 20 minuta.
Protiv peruti: Dvije pune šake koprive prelijte s pola litra vrele vode, ostavite da odstoji pet minuta, procijedite i dodajte šoljicu sirćeta. Umasirajte ovu tinkturu u kožu glave pola sata prije pranja kose.



 LIJEK ZA SVEKU BOLEST




Za pravljenje ovog leka su vam potrebni:

  • 1/2 kilograma svežih borovnica (kao zamenu možete upotrebiti smrznute bobice)
  • 1/2 kilograma bobica smreke poznate i pod sledećim imenima: borovac, brin, brina, crna smreka, crna smrekinja, kleka, klekinja, smrčika, smrča, venja
  • 1 litar dobrog crnog vina (po mogućnosti domaćeg)
  • pola litre jake domaće rakije
  • 3 kašike meda
  • 3 kašike šećera
Uputstvo za pripremu i upotrebu
Borovnice i smreku operite i stavite u veliku staklenu teglu. Naspite vino preko bobica. Ostavite da odstoji u frižideru 48 sati. Nakon toga u smesu dodajte pola litra rakije, med i šećer. Sve dobro promešajte, da se med i šećer rastope. Ostavite da kompletna smesa odstoji 7 dana. Nakon toga je spremna za upotrebu.
Lek se koristi tako što uzmete 4 supene kašike ovoga vina ujutro i uveče. Neka u svakoj dozi bude nekoliko bobica borovnica koje ćete dobro sažvakati pre gutanja. Vino se koristi 3 dana ujutro i uveče nakon čega se pauzira 2 dana. Koristite dok ne potrošite celokupnu dozu. Po potrebi možete napraviti novu dozu i nastaviti koristiti ovo vino sve dok tegobe ne prestanu.




       
Od ovog celerovog soka se mogu izliječiti mnoge bolesti




Listovi celera bogati su vitaminom A, dok su peteljke izvrstan izvor vitamina B1, B2, B6 i C, puni su kalija, folne kiseline, kalcija, magnezija, željeza, fosfora, natrija i esencijalnih aminokiselina. Tu su i biljni hormoni te vrlo vrijedna eterična ulja koja daju celeru specifičan miris. Ova ulja posebno dobro djeluju na živčani sustav i umiruju.

Zanimljivo da je celer bogat natrijem koji je drugačiji od soli koju obično koristimo u kuhinji. Naime, kuhinjska sol sastavljena je od netopivih anorganskih spojeva koji dovode do razvoja proširenih vena, oštećenja arterija i drugih bolesti. S druge strane, natrij iz celera je topiv u vodi te ga tijelo može bolje iskoristiti te istovremeno održati hidratiziranost stanica.
Sok je dobar protiv raka

Za celer je poznato da sadrži barem osam vrsta antikancerogenih sastojaka. Istraživanje na Univerzitetu Rutgers u New Jerseyju pokazalo je da celer sadrži brojne sastojke koji sprečavaju širenje raka, kao što su acetilenici i fonoličnu kiselinu. Koumarini su još jedna fitokemikalija koja sprečava štetan utjecaj slobodnih radikala i tako služi u prevenciji razvoja raka debelog crijeva i želuca.

Snižava kolesterol   

                                              


 
                                         

Laboratorijske studije pokazuju da butil ftalid, kemijski spoj iz celera, može pomoći u smanjenju LDL (lošeg) kolesterola. Prema istraživačima sa Sveučilišta u Chicagu, celer smanjuje nivo kolesterola za čak sedam puta i to ako jedete samo dvije stabljike na dan. Celer također pomaže u povećanju izlučivanja žučne kiseline koja uklanja kolesterol iz tijela.

Pomoć u probavi

 

Posebne hranjive tvari iz vlakana celera pomažu pokretljivosti crijeva. To celer čini prirodnim laksativom koji pomaže da se oslobodite zatvora. Pomaže opustiti i živce iscrpljene farmaceutskim kasativima.

Diuretik

Kalij i natrij u celerovom soku su snažni regulatori koji stimuliraju proizvodnju urina i tako pomažu osloboditi tijelo od viška tekućine.

Protuupalno djelovanje

Poliacetilen u celeru je nevjerojatno sredstvo za olakšanje upala, uključujući reumatoidni artritis, osteoartritis, giht, astmu i bronhitis. Studija objavljena od strane Američke akademije znanosti pokazala je da druga snažna fitokemikalija iz celera, luteolin, sprečava aktivaciju puteva koji omogućuju stvaranje upala u mozgu. Luteolin također inhibira višak proizvodnju TNF-alfa, izravnih uzroka upale. Sok celera možete piti koliko god želite, bez straha od predoziranja (pazite samo da je iz organskog uzgoja tako da ne sadrži štetne pesticide).
Snižava krvni tlak

Celer pomaže kod smanjenja visokog krvnog tlaka. Istraživanja pokazuju da svakodnevno pijenje celerovog soka tijekom tjedan dana može značajno pomoći u smanjenju krvnog pritiska. Spojevi pod imenom ftalidi pomažu opustiti mišiće oko krvnih žila, šireći krvne žile i omogućavaju lakši protok krvi. Ftalidi smanjuju i nivo hormona stresa, koji, između ostalog, izazivaju stiskanje krvnih žila.

Eliminacija i prevencija nastanka kamenaca

Celerov sok je nevjerojatan eliminator toksina iz tijela, pa tako pomaže u razbijanju i izbacivanju mokraćnih i žučnih kamenaca.

Zdrav seksualni nagon

Celerov sok bit će od koristi onima koji pate od slabe seksualne želje, no istovremeno ne uzrokuje neobuzdanu želju, kao što je slučaj s nekim farmaceutskim pripravcima. Celer balansira sustav.


Kako napraviti sok?     
                                  
                                



Najjednostavnije je koristiti sokovnik i kombinirati celer sa drugim voćem i povrćem. Celer se može slobodno miješati s drugim voćnim i povrtnim sokovima, primjerice sokom mrkve, jabuke ili krastavca. Preporučuju se smjese sokova od mrkve, cikle i celera u odnosu 8:3:5, mrkve, kupusa i celera u odnosu 1:4:5 i mrkve, celera i rotkve u odnosu 8:5:3.


Magično osvježenje za svaki dio našeg tijela (Recept)

Još jedno piće iz kuhinje doktora Oza, piće s kojim biste, prema njegovim riječima, trebali započeti barem jedan dan u sedmici, a ako to može biti svaki dan, onda još bolje. Izuzetno je bogato vitaminima i zdravim vlaknima, siromašno kalorijama, a sadrži dobro za svaki dio našeg tijela.

Količine navedene u receptu ne morate strogo slijediti (a ako nemate sve potrebno, neke možete i izostaviti). Manje ili više neke od navedenih namirnica neće naškoditi. Na kraju biste trebali dobiti oko litru ovog napitka, a uvijek mu volumen možete pojačati tako što ćete dodati malo vode. Sve sastojke stavite u blender, dobro izmiksajte i odmah servirajte.




         mrkva za zdravlje recepti




U ljudskoj ishrani korijen mrkve više se 
 koristi tek od srednjeg vijeka, iako su je germanski narodi uzgajali prije no što su upoznali starorimsku kulturu. Upravo se Evropa smatra pradomovinom mrkve, gdje ona i danas obilno raste kao divlja biljka. Uzgojem i ukrštavanjem dobivena je vremenom biljka veoma izdašnog i sočnog korijena, narančaste boje, koji u čovjekovoj ishrani zauzima važno mjesto. 
Narančastu boju mrkvi daje karotin, kojeg 
ni u jednom drugom povrću nema u tolikoj mjeri. To je supstanca iz koje nastaje veoma važan vitamin A. Što je boja korijena izrazitije narančasta, to je sadržaj
karotina veći.

Žuta mrkva sadrži ga pet puta manje nego narančasta. Karotin je različito iskoristiv u zavisnosti od načina pripreme mrkve: iz sirove ne ribane 2 posto, kuhane 18, a sirove ribane čak 82 procenta. Ribana mrkva je stoga prikladna kao hrana za stariju dojenčad i predškolsku djecu. Mrkva obiluje i drugim vitaminima. To su prije svega vitamini grupe B (B1, B2, B5, B6) i PP, D, E i H. Zanimljivo je da za razliku od sveg drugog povrća, sadrži vrlo malo vitamina C – svega 6 mg%.

Za podizanje tonusa i jačanje potencije odličan je sok od šargarepe sa pravim, prirodnim pčelinjim medom. Ovaj eliksir se uvijek pravi neposredno pred upotrebu, u razmjeri 1:1, a uzima se po dvije supene kašike četiri puta na dan.

 

Usprkos potvrđenoj ljekovitosti šargarepe, njena pretjerana upotreba nije preporučljiva. Opisani su čak i slučajevi trovanja prevelikim dozama koje su pacijenti sami sebi prepisali (na primjer, nekoliko litara soka na dan). Treba, takođe, biti vrlo obazriv sa primjenom šargarepe kod akutne faze čira na želucu i kod enterita

Od osnovnih hranljivih sastojaka mrkva sadrži najviše ugljenih hidrata (8-9 posto) od kojih i potiče njena velika energetska vrijednost: 100 grama mrkve ima 176 kJ ili 42 kcal. Uz to, bogata je mineralnim sastojcima: kalijem, kalcijem, jodom, cinkom, kobaltom itd., kao i pektinima (oko 11 mg%) i eteričnim uljima, pa se osobito preporučuje djeci jer podstiče tjelesni razvoj, jača kosti i povećava otpornost prema infekcijama, mladima, rekonvalescentima, trudnicama i starijim osobama. Njena najveća prednost nad drugim povrćem je u tome što je kuhana ili pirjana lako probavljiva pa je mogu uzimati osobe s poremećenim varenjem, katarom želuca i crijeva, čirom na želucu, a povećava i broj crvenih krvnih zrnaca.

Sirovu mrkvu bi trebalo uzimati samo u obliku soka, jer je on lakše probavljiv, u hranljivi i ljekoviti sastojci u njemu još jače koncentrisani. Mnogi autori preporučuju tzv. proljetnu kuru sa sokom od mrkve, koja ima svrhu da oslobodi organizam od otrova nagomilanih obilnom i jakom zimskom hranom. Tri nedjelje uzima se po 100 grama soka dnevno.

Naše domaćice nisu navikle da koriste zeleno lišće mrkve, već ga kao potpuno beskorisno bacaju. Ono se, doduše, ne može jesti sirovo kao peršunovo, ali nasjeckano i kuhano, odnosno pirjano s korijenom mrkve ili nekim drugim povrćem, vrijedna je namirnica, a neki autori tvrde da u lišću ima čak više mineralnih soli nego u korijenu. Dakle, ne bacajte mrkvino lišće!
Brojna su ljekovita svojstva mrkve.

Karotin blagotvorno djeluje i na kožu, naročito suhu, kao i lomljive nokte i kosu. Sprječava proljev kod dojenčadi i male djece. Blagotvorno djeluje na rad jetre. Kaša od kuhane mrkve izvrsno je sredstvo protiv zatvora. Sok od mrkve otklanja višak kiseline u želucu. Sve je na mrkvi vrijedno i iskoristivo. Korijen nemojte guliti kao krompir ili krastavac, jer se upravo u spoljnom omotaču nalaze najvažniji sastojci, dok je sredina manje vrijedna i drvenasta, naročito u zrelijem stadiju. Ako ste mrkvu uzgojili u vlastitom vrtu bez kemijskih dodataka, dovoljno je da je četkom operete pod vodom. Prema mrkvi nabavljenoj na pijaci budite oprezniji. Očistite je površinski nožem i dobro operite.






U sok od mrkve se može dodati limun i med, a od nje se može napraviti i slatko! Pravite od nje kolače, marmeladu, ružičasti pire kao prilog necemu što dijete voli, ako neće da je jede. U periodu dojenja šargarepa se takođe preporučuje jer podstiče izlučivanje mlijeka, a i bebi obezbjeđuje dragocjene materijale potrebne za rast i razvoj. Tegobe zbog neuredne probave i hemoroida biće olakšane ako izjutra na gladan stomak popijete 150-200 mililitara svježe iscijeđenog soka od šargarepe. On je dragocjen eliksir za čitav organizam: čuva nerve od iscrpljenosti i zato se preporučuje svima koji svoj nervni sistem troše preko mjere, kao što su menadžeri, osobe s visokom odgovornošću, intelektualni radnici ili ljudi sasvim običnih profesija, zabrinuti za svoj opstanak. Svjež sok, takođe, normalizuje tjelesnu težinu i smanjuje zamor srčanog mišića. Rezultati ispitivanja ljekovitosti soka od šargarepe dokazali su da je on efikasno sredstvo protiv bolesti izazvanih poremećajem razmjene minerala u organizmu, kao što su osteohondroza i poliartritis.

Veoma je korisno zadržati ovaj sok neko vrijeme u ustima, jer je njegova moć da ubija bakterije nevjerojatna. Po sadržaju fitoncida šargarepa se nalazi na trećem mjestu među povrćem, odmah iza crnog i bijelog luka: žvakanjem šargarepe smanjuje se broj mikroorganizama u usnoj duplji, a narodna medicina preporučuje i ukapavanje soka u nozdrve u početnoj fazi kihavice i sličnih infekcija.











čuvarkućom protiv opekotina uhobolje i drugih bolesti



Ako ste bili predugo izloženi suncu, te umjesto lijepog tena ‘zaradili’ opekotine ili vas možda boli uho, za lijek uzmite list ili dva čuvarkuće.

Mesnati listovi ove biljke u sebi sadrže sok koji je jako ljekovit, a kao lijek čuvarkuća se najčešće koristi protiv opekotina ili uhobolje.


Obloga od svježe iscijeđenog soka čuvarkuće umiruje mjesto uboda insekata, poput osa, pčela ili komaraca. Ova biljka je dobra i za liječenje bradavica, sunčevih pjega a poznato je da uspješno otklanja i kurje oči. Neka novija istraživanja daju naslutiti da je sok čuvarkuće blagotvoran na imunološki sustav čovjeka, a preventivno djeluje i protiv kancerogenih bolesti.

Da bi se riješili bolova u uhu, potrebno je uzeti nekoliko listova biljke čuvarkuća, prepoloviti ih i iscijediti dvije do tri kapljice soka u bolno uho. Tekućinu ostaviti u uhu kratko vrijeme, te se okrenuti da tekućina izađe iz ušne šupljine. S vremenom će bol nestati.


Ukoliko liječite opekotine, treba uzeti veći broj listova, razrezati ih i iscijediti sok direktno na opečeno mjesto na tijelu.



Čuvarkuća je zahvalna biljka, bez ikakvih zahtjeva. Uspješno će rasti po krovovima kuća, stijenama te zidovima. Svakako je korisna za imati ju u blizini doma.

Za lijek, od biljke čuvarkuća se skupljaju listovi, u ljetnom periodu dok biljka cvate. Listovi su debeli i sočni, a sok unutar listova je prava riznica zdravlja. Kemijski sastav ove biljke čine tanin, sluz, smola, kalcijev malat, masno ulje te mravlja i jabučna kiselina. Za liječenje se upotrebljava sok koji se iscijedi iz svježe ubranog lista.
Ljekovito djelovanje čuvarkuće

Svježe iscijeđeni sok iz listova čuvarkuće koristi se u liječenju živčane rastrojenosti, padavice, te nemirnih snova i straha u male djece.

Svježe zdrobljeni listovi ili čisti sok se koriste kao sredstvo koje hladi i steže. Također se koriste protiv čireva, rana na koži i opekotina po tijelu.

Čuvarkuća uspješno uklanja sunčeve pjege, kurje oči, a svježi sok ove biljke se koristi i u liječenju nagluhosti. Naime, nagluhost koja je izazvana skrućenim žutim sekretom u uhu, se uspješno liječi ukapavanjem svježeg soka iz lista čuvarkuće, jer taj sok rastvara skrućeni sekret.




Kako smo i pisali u tekstu, vidljivo je da se u ljekovite svrhe čuvarkuća koristi isključivo svježa, odnosno njeni svježi listovi.

Sok od čuvarkuće se može nanositi na mjesta gdje se javlja grč, ili na mjesta koja su bolna zbog gihta.

Čuvarkuća je dobro poznata biljka i u liječenju homeopatijom. Od nje se pripremaju mnogi homeopatski preparati, a većinom se koristi u liječenju gnojnih upala zubnog mesa, i upala grla.






     SJEMENKE LANA







Pripadaju jednoj od najstarijih ljudskih namirnica, bogate su omega-3 masnim kiselinama, topivim i netopivim vlaknima, proteinima, vitaminom B1, magnezijem, cinkom i selenom.

Riječ je o sjemenkama lana, koje mnogi rado koriste kao hranjivu bezglutensku alternativu i vole zbog prepoznatljive orašaste arome.

Njihovu vrijednost za zdravlje i ljepotu znali su cijeniti još i drevni narodi, a neka njihovo iskustvo i vas potakne da otkrijete koje sve zdravstvene dobrobiti skrivaju u sebi.

Zato, ako sjemenke lana nemate na svom jelovniku, mi vam donosimo 10 zdravih razloga da ih ondje uvrstite već danas.


Sjemenke lana:



1. Štite od kardiovaskularnih bolesti

Zbog obilja zdravih masnih kiselina, uključujući omega-3 masne kiseline, sjemenke lana izvrsna su hrana za zdravo srce.

Istraživanja pokazuju da osobe koje koriste namirnice bogate alfa-linoleičnom kiselinom (omega 3- masnom kiselinom) imaju manji rizik od srčanog udara.

Sjemenke lana pomažu pri kardiovaskularnim oboljenjima i u oporavku nakon srčanog udara te su djelotvorne u njegovoj prevenciji.

Smanjuju naslage u arterijama i upale koje uzrokuju gubitak elastičnosti krvnih žila.

2. Ublažavaju simptome menopauze

Lignani, kemijske tvari koji se nalaze u sjemenkama lana i imaju estrogena svojstva, uspješno ublažavaju simptome menopauze, pokazala je studija iz 2013. godine.

Mogu pomoći u ublažavanju valunga, kod promjena raspoloženja i osjećaja suhoće u intimnom području.

Sveučilište Medicinskog centra u Marylandu preporučuje ženama korištenje 1 čajne žličice mljevenih sjemenki lana 2-3 puta dnevno za tretiranje simptoma menopauze.

Ujedno, sjemenke lana mogu pomoći i ženama koje imaju problema sa začećem i neredovitim ciklusom.

3. Snižavaju kolesterol


Studija iz 2010. godine otkrila je da redovno korištenje sjemenki lana pomaže u smanjenju razine štetnog LDL kolesterola u organizmu.

Istraživači su objavili da 100 mg sjemenki lana dnevno pomaže u smanjenju ne samo razine kolesterola nego i rizika za bolest jetre kod muškaraca.

Sjemenke lana sadrže i topiva vlakna koja pomažu u sprječavanju apsorpcije kolesterola u tijelu.

Za snižavanje LDL kolesterola, preporuka su 2-4 čajne žličice mljevenih sjemenki lana dnevno.

4. Pomažu u skidanju kilograma



Zdrave masnoće i vlakna glavni su sastojci sjemenki lana koje će vam pomoći pri mršavljenju, uz obilje B vitamina, magnezija, cinka i kalija.

Ublažavaju apetit te daju dugotrajan osjećaj sitosti.

Liječe upale, još jedan važan faktor zbog kojeg ponekad ne možete izgubiti ni dekagram – otkriveno je da tijelo pod upalom ima tendenciju zadržavanja viška kilograma.

Za ovu svrhu, koristite ih cijele, ne mljevene – pospite njima salate, juhe, jogurte  te voćne i povrtne sokove.

5. Smanjuju rizik od raka

Sjemenke lana učinkovite su u suzbijanju raka dojke, prostate, jajnika i debelog crijeva, otkriveno je u posljednjim studijama koje je objavio američki Nacionalni  institut za istraživanje raka (NCI).

Lignani iz sjemenki lana zaustavljaju enzime u metabolizmu hormona koji su odgovorni za rast i širenje stanica raka.

Sjemenke lana i laneno ulje bogati su i alfa linoleičnom kiselinom, koja ima snažno djelovanje protiv raka.

Sjemenke lana možete dodati jogurtu ili smoothiju, a laneno ulje koristite kao preljev salatama i pečenim jelima.

6. Stabiliziraju razinu šećera u krvi

Kod osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2, sjemenke lana pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.

Posljedično, sjemenke lana štite dijabetičare od bolesti bubrega i srčanih oboljenja, a mogu se koristiti s postojećom terapijom.

Uključite ih u pripremu juha, salata i povrtnih napitaka.

7. Poboljšavaju probavu

Zahvaljujući obilju vlakana, sjemenke lana su hrana koju voli vaš probavni sustav.

Omogućavaju brži i lakši protok hrane kroz crijeva te kvalitetniju apsorpciju nutrijenata koje ste unijeli obrokom.

Sjemenke lana i laneno ulje djeluju i kao prirodni laksativ te ublažavaju nadutost i zatvor.

Koristite ih s dosta vode, kako biste nadoknadili izgubljenu tekućinu.

Ako bolujete od sindroma iritabilnog crijeva i Chronove bolesti, za vas sjemenke lana nisu preporučljive.

8. Čiste organizam

Ove male sjemenke izvrsno su prirodno sredstvo za čišćenje organizma, izbacivanje toksina i kolesterola te su pravi prijatelj jetre i probavnog sustava.

Jačaju imunitet i pomoći će vam u rješavanju simptoma kroničnog umora, slabosti, upala i zatvora koji se u tijelu javljaju kao znak nakupljenih toksina.

Za čišćenje organizma možete koristiti sjemenke lana, ali i laneno ulje, oboje je jednako djelotvorno.



Natopite 1 jušnu žlicu sjemenki lana u šalici vode i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro popijte i tekućinu (koja će postati želatinasta) zajedno sa sjemenkama.

Ponavljajte ovu kuru svaki dan u naredna 2 tjedna.

Sjemenke lana možete staviti i zelene detox smootije – dodajte im po jednu jušnu žlicu i očistite organizam prirodnim putem.

9. Jačaju kosu i potiču njen rast

Ako imate problema sa slabom, beživotnom kosom koja se lomi i ispada, onda svakako uključite sjemenke lana u vaš jelovnik.

Omega 3 masne kiseline u sjemenkama lana njeguju kosu, brinu se da bude zdrava i sjajna, a vitamin E njeguje korijen kose i vlasište.

Pomažu kod gubitka kose, potiču njenu obnovu i rast.

Mogu pomoći i u slučajevima kada su uzrok gubitku kose problemi sa psorijazom i drugim bolestima.

Ujedno, ako imate kovrčavu i neukrotivu kosu, od sjemenki lana možete napraviti domaći, prirodni gel – samo ih prokuhajte u vodi i sačekajte da se smjesa ohladi.

10. Hidratiziraju kožu i uklanjaju bore

Sjemenke lana i laneno ulje prirodno su sredstvo za njegu vaše kože.

Pomažu smanjiti osjećaj suhoće, ukloniti akne, crvenilo, ekceme, kožne alergije i ublažiti opekline od sunca.

Kao snažno protuupalno sredstvo,  uspješno djeluju protiv osipa, iritacija na koži, a pomažu i bržem zacjeljivanju rana.

Obilje hranjivih sastojaka osigurat će vašoj koži kvalitetnu hidrataciju, pomladiti je i izbrisati bore.

Svakodnevno dodajte sjemenke lana u salate, voćne i povrtne sokove, smoothije i drugu hranu i uživajte u sjajnoj i zdravoj koži.















      KOŠTICE OD LUBENICE SU ZDRAVE     



U lubenici vas verojatno nerviraju, i često se zapitate
zašto uopšte moraju postojati, baš kao što je slučaj i
s grožđem. No, koštice iz lubenice mogu vam poslužiti i
 na neke druge načine, itekako korisne! Sigurno će vas iznenaditi.

Ko zna, možda ste nekad i bojali kako će gutanje koštica
 lubenice delovati loše na vaš organizam. No, ne brinite,
 u vašem organizmu neće narasti nikakva biljka, a koštice
 bi stvarno valjalo pojesti. Doduše, tu postoji jedna mala
 kvaka: Nemojte ih jesti direktno iz lubenice, već ih
 pustite neka proklijaju. Nakon klijanja i sušenja, one
 će postati protein, i samo 1/8 šoljice sadržaće proteina
poput jednog grčkog jogurta!



Koštice lubenice su zaista zdrave. Sadrže vlakna potrebna
 za rad probavnog trakta, pomažu i u slučaju pojave parazita,
a takođe se mogu pohvaliti i antibiotskim svojstvima. One sadrže
 i citrulin koji je poznat kao antioksidans, šire krvne sudove
 i pozitivno deluju i u slučajevima hipertenzije, angine pectoris
i arteroskleroze. No, da ne bismo pričali samo o košticama, evo i
jednog konkretnog recepta, kojeg možete iskoristiti


 u borbi protiv neugodne bakterije ešerihije koli,
ali ga možete spremiti i u svakoj drugoj prilici, jer
 neće štetiti, a imaće pozitivan uticaj na organizam:

Za recept vam ne treba puno, tek litra vruće vode i
 tridesetak koštica. Za početak u lonac ulijte vodu,
 pa dodajte koštice. Pustite vodu da proključa i ostavite
 tako još deset minuta. Sklonite s vatre i ostavite da se
 ohladi. Procedite i spremite u hladnjak. Tu vodu možete
 piti i samu, ali ako vam specifični ukus neće biti po
 volji, slobodno je pomešajte s raznim sokovima.

Ako vam se svidi, zapamtite da recept možete raditi
 tokom cele godine. Preko leta koštice osušite i sačuvajte,
 pa ako vam se da, dok napolju pada sneg, vi lepo uživajte
u zdravom piću od koštica iz lubenice

Nema komentara:

Objavi komentar